Uşaklı Ünlü Şair Osman Hakan Arslan

Osman Hakan A[rslan]; Türk Şiirinin 80 Kuşağı içinde önde gelen şairlerinden olup Uşaklı Matematik Öğretmeni Hikmet bey ile ev hanımı Zeliha hanımın ikinci çocukları olarak Giresun’da dünyaya gelmiştir.

osman hakan arslan
Uşaklı Ünlü Şair

Eserlerine Osman Hakan A. olarak imza atan şairimiz; Türk Şiirinin 80 Kuşağı içinde ;Şiir Atı Yayıncılık kurucusu, Behçet Necatigil ve Hilmi Yavuz çizgisinin takipçisi ve Behçet Necatigil Şiir Ödülü sahibi ….vs. gibi başarılarıyla tanındı.

Aşkın ve Şiirin Kenti ; Uşak

Osman Hakan Arslan ın ailesi

Bilindiği üzere Uşak şehri ,BesimAtalay,Ömer Bedrettin ve Halit Ziya gibi edebiyat dünyasına zirve isimler hediye etmiş kutlu bir şehirdir.Osman Hakan A[rslan] bu kuşağın son dönemde ki güçlü temsilcilerindendir.

Osman Hakan A[rslan];Türk Şiirindeki Yeri

Uşaklı Şair Osman Hakan Arslan

Osman Hakan A(rslan), Türk şiir geleneğinin Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Ahmet Muhip Dıranas, Asaf Hâlet Çelebi, Behçet Necatigil, Hilmi Yavuz gibi isimlerle şekillenen şiir kulvarına bağlanır.1980 Kuşağı’nın poetik olarak geleneğe yönelen şairlerinden biri olarak, kendi özgün sesini bulabilen bir şairdir.Dil ve biçim kaygılarının ağır bastığı şiirlerinde divan edebiyatının özelliklerinden yararlandığı, ince bir işçilikle Behçet Necatigil ve Hilmi Yavuz şiirinin izini sürdüğü görülür.

Türk şiirine katkıda bulunmuş şairlerin eserlerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini savunanan “80 Kuşağı Şairleri”; Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Haşim, Behçet Necatigil, Hilmi Yavuz, Enis Batur gibi isimleri idol olarak görmüş tanınmış şairler Haydar Ergülen,İhsan Deniz,Sunay Akın,Lâle Müldür ve Osman Hakan Arslan‘dır.

Osman Hakan A(rslan) ın Ailesi

Osman Hakan A[rslan], 1959 yılında Giresun’da doğdu. İlköğretimini Antalya’da, liseyi memleketi Uşak’ta, yükseköğretimini İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde tamamladı. Matematik öğretmeni bir babayla ev hanımı bir annenin dört çocuğundan ikincisidir. Bir süre inşaat mühendisliği yapan şair, evli ve biri kız, biri erkek iki çocuk sahibidir. Halen İstanbul’da yaşamaktadır.

1986 yılında arkadaşlarıyla birlikte, Şiir Atı Yayıncılık’ı kurup, Şiir Atı Şiir Dergisi’ni çıkarmaya ve şiir kitapları yayınlamaya başlar. Şiir, şiir üzerine inceleme, deneme ve söyleşileri, 1984 yılından itibaren, şiirleri, şiir üzerine yazı ve söyleşileri, Varlık, Hürriyet Gösteri, Poetika, Şiir Atı, Milliyet Sanat, Cumhuriyet Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, Zaman Gazetesi, Sonbahar, Yasak Meyve, Kitap-lık, Mor Taka, Hece, Merdiven Şiir gibi önde gelen edebiyat dergileri ve gazetelerde yayınlandı. 1986 yılında arkadaşlarıyla Şiir Atı Yayıncılık’ı kurdu; şiir dergisi ve şiir kitapları yayımlamaya başladı. ‘Gül’ Odası adlı kitabıyla 1995 Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nü kazandı (A., 2005: 1.; 2006a: 6).

Ödülleri:
1995 Behçet Necatigil Şiir Ödülü / Gül Odası

Yapıtları:
Şiir:
Göç ve Ölüm Şarkıları (1987)
Yol Şarkıları (1991)
Gül Odası (1995)
Seyahat, Hemen (2001)
Sarı Ekin (2005)
Nâr (2005)

Deneme, İnceleme, Eleştiri :
Bizim Romanımız Şarkılarımız (2006)
Dil Şairin Nesi Olur (2006)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.