Uşaklı Biyografiler; Uşşaki Eşhası Ma’rufe

Uşaklı Biyografiler Bölümümüzde; Uşak ilinde doğmuş,yaşamış ve iz bırakmış tanınmış şahısları kayıt altına almaya çalışacağız.

Uşak kazası ve sonrasında vilayeti gerek Osmanlı gerek Cumhuriyet döneminde önemli siyasi olaylara sahne olmuş, Türkiye Tarihine ismini yazan önemli şahsiyetlere yataklık etmiştir.

Küreselleşme ile rekabet eder hale gelen şehirlerin markalaşma çabaları, o şehirden yetişen popüler kişileri de pazarlama faaliyetleri içine dahil eder.

Bilim, sanat ve edebiyat alanında çığır aşan, tarihin seyrine yön veren dünyaca ünlü kişiler doğdukları, yaşadıkları, çalışmalarını yaptıkları veya öldükleri ülkelerle, şehirlerle anılmaktadırlar.

Şehirler açısından gurur kaynağı olan bu kişiler aynı zamanda pazarlama çalışmalarına da konu olmaktadır. Kimi şehirler kişiyle, kimi kişiler de şehir ile anılmaktadır.

Önemli kişilerin yaşadığı yerleri merak eden ve aynı havayı teneffüs etmek
isteyen meraklılar, bu kişilerin peşi sıra şehirleri ziyaret etmektedir. Bunun farkında olan şehir yönetimi, şehirlerin kimliğinin bir parçası olan bu kişilerin hatırasına sahip çıkmaktadır.

Bu kişilerin doğduğu, yaşadığı, eserlerini çıkardığı, öldüğü yerleri anıtlaştırarak ya da müzeleştirerek ziyaretçileri çekmek istemektedirler. Kişiler adına anma haftaları, festivaller, yarışmalar, belgeseller vb. çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Önemli mekânlara kişilerin ismi verilmesi de bir nevi pazarlama eylemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Geçmişten beri şehirlerinin bilim dünyası için cazibe merkezi olmasını isteyen ülke yöneticileri, ünlü şahsiyetlerin kendi şehirlerinde yaşamaları için çaba sarf etmişlerdir.

Şehirlerin ünlü kişilerle anılmasına verilecek ilk örnek kuşkusuz Mevlâna
Celâleddin-i Rumi ile özdeşleşmiş Konya’dır.Doğumunun 800. yılı olan 2007 yılı UNESCO tarafından Dünya Mevlâna Yılı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca Hz. Mevlana ile anılan Semâ Ayini, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde yerini almıştır.

Uşak şehri ile özdeşlesen Uşaklı Biyografiler arasında Uşşaki Tarikatı kurucusu Hüsamettin Uşşaki,Atatürk’ün hanımı Latife Uşaklıgil ve Ünlü Edebiyatçı Halit Ziya Uşaklıgil sayılabilir.

Alman Basınının Hedefinde ki Uşaklı Prof. Dr. Ahmet Ünalan Kimdir?

Alman Basınının Hedefinde ki Uşaklı Prof. Dr. Ahmet Ünalan Kimdir?

Prof. Dr. Ahmet Ünalan; 1976 yılında Uşak Karaboyalık Köylü Halil Bey ile Yapağılar Köylü Meryem Hanımın oğlu olarak Almanya’nın Duisburg Şehrinde dünyaya geldi. Ve Şu an Alman Basınının 2021 yılı başlarında başlattığı karalama kampanyasının odağında ki baş isim olarak görünmektedir.

Ahmet Fevzi Hamurculu

Ahmet Fevzi Hamurculu

Ahmet Fevzi Hamurculu ; 1939-1940 yılları arası Uşak Kazası Kaymakamı olarak görev yapmış hukukçu bir devlet adamıdır.

Halit Ziya Uşaklıgil’in Uşak Şehrine Aşkı

Halit Ziya Uşaklıgil’in Uşak Şehrine Aşkı

Türk Edebiyatının önde gelen isimlerinden Halit Ziya Uşaklıgil memleketi Uşak Şehrine olan aşkını, gönül ve aile bağını 1935 yılında kaleme aldığı “Kırk Yıl” isimli eserinde anlatır. Uşaklıgil Ailesi; Osmanlı Dönemi yaklaşık 1750 yılında Kütahya Vilayeti Uşak Kazasına Sakız Adasından göç ederek yerleşen Helvacızade Hacı Ali Efendinin neslindendir. Uşak’ta helvacılık ile başlayan ticari faaliyetleri büyüyerek halıcılık…

Altay Futbol Kulübünün Efsane İsmi Hamit Aslan

Altay Futbol Kulübünün Efsane İsmi Hamit Aslan

Hamit Aslan ; Türkiye ve Uşak futbol tarihine ismi altın harflerle yazdıran Türkiye A Milli Futbol Takımının ilk milli futbolcularından, Altay Futbol Kulübü Kaptanı ve Uşak Turan İdman Yurdu Teknik direktörü olarak yıllarca hizmet vermiş “Baba Hamit” namıyla anılan büyük bir futbol efsanesidir.

Ayıntabizade Hacı Ahmet Efendinin Vasiyeti

Ayıntabizade Hacı Ahmet Efendinin Vasiyeti

Osmanlı döneminde Uşak’ın en büyük eğitim kurumu Ayıntâbî Medresesi’nin kurucusu ve baş müderrisi olan Ayıntabizade Hacı Ahmet Efendi, vasiyetnamesinde başta kendi oğlu Rasih Efendi olmak üzere bütün ilim yolcularına seslenmektedir.

Uşak Erkek Orta Sanat Okulu Kurucu Müdürü Mustafa Akan

Uşak Erkek Orta Sanat Okulu Kurucu Müdürü Mustafa Akan

Mustafa Akan Uşak Kazasında 1944 yılında Uşak Erkek Orta Sanat Okulu “Kurucu Müdür” ve “Tesviye Atölye Öğretmeni” olarak görevlendirilen okulun 1947 yılında enstitüye dönüşmesi sonrası Kayseri Erkek Sanat Enstitüsü Müdürü olmasıyla ayrılan kıymetli bir eğitimcidir.

İsmail Tamer ALTILAR; Özel Röportaj

İsmail Tamer ALTILAR; Özel Röportaj

1943 Uşak doğumlu olan İsmail Tamer ALTILAR; Uşak Meteoroloji Müdürlüğü’nün kurucu müdürü ve Uşak’ın yerli ailelerinden Altıoğullarından Ahmet Remzi ALTILAR ’ın oğludur.

Mete Yarar: Uşak Hatıraları

Mete Yarar: Uşak Hatıraları

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın çocukluğu ve gençliğini geçirdiği Uşak Şehri hatıralarında önemli yer tutar.