Uşaklı Biyografiler; Uşşaki Eşhası Ma’rufe

Uşaklı Biyografiler Bölümümüzde; Uşak ilinde doğmuş,yaşamış ve iz bırakmış tanınmış şahısları kayıt altına almaya çalışacağız.

Uşak kazası ve sonrasında vilayeti gerek Osmanlı gerek Cumhuriyet döneminde önemli siyasi olaylara sahne olmuş, Türkiye Tarihine ismini yazan önemli şahsiyetlere yataklık etmiştir.

Küreselleşme ile rekabet eder hale gelen şehirlerin markalaşma çabaları, o şehirden yetişen popüler kişileri de pazarlama faaliyetleri içine dahil eder.

Bilim, sanat ve edebiyat alanında çığır aşan, tarihin seyrine yön veren dünyaca ünlü kişiler doğdukları, yaşadıkları, çalışmalarını yaptıkları veya öldükleri ülkelerle, şehirlerle anılmaktadırlar.

Şehirler açısından gurur kaynağı olan bu kişiler aynı zamanda pazarlama çalışmalarına da konu olmaktadır. Kimi şehirler kişiyle, kimi kişiler de şehir ile anılmaktadır.

Önemli kişilerin yaşadığı yerleri merak eden ve aynı havayı teneffüs etmek
isteyen meraklılar, bu kişilerin peşi sıra şehirleri ziyaret etmektedir. Bunun farkında olan şehir yönetimi, şehirlerin kimliğinin bir parçası olan bu kişilerin hatırasına sahip çıkmaktadır.

Bu kişilerin doğduğu, yaşadığı, eserlerini çıkardığı, öldüğü yerleri anıtlaştırarak ya da müzeleştirerek ziyaretçileri çekmek istemektedirler. Kişiler adına anma haftaları, festivaller, yarışmalar, belgeseller vb. çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Önemli mekânlara kişilerin ismi verilmesi de bir nevi pazarlama eylemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Geçmişten beri şehirlerinin bilim dünyası için cazibe merkezi olmasını isteyen ülke yöneticileri, ünlü şahsiyetlerin kendi şehirlerinde yaşamaları için çaba sarf etmişlerdir.

Şehirlerin ünlü kişilerle anılmasına verilecek ilk örnek kuşkusuz Mevlâna
Celâleddin-i Rumi ile özdeşleşmiş Konya’dır.Doğumunun 800. yılı olan 2007 yılı UNESCO tarafından Dünya Mevlâna Yılı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca Hz. Mevlana ile anılan Semâ Ayini, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde yerini almıştır.

Uşak şehri ile özdeşlesen Uşaklı Biyografiler arasında Uşşaki Tarikatı kurucusu Hüsamettin Uşşaki,Atatürk’ün hanımı Latife Uşaklıgil ve Ünlü Edebiyatçı Halit Ziya Uşaklıgil sayılabilir.

Uşak Erkek Orta Sanat Okulu Kurucu Müdürü Mustafa Akan

Uşak Erkek Orta Sanat Okulu Kurucu Müdürü Mustafa Akan

Mustafa Akan Uşak Kazasında 1944 yılında Uşak Erkek Orta Sanat Okulu “Kurucu Müdür” ve “Tesviye Atölye Öğretmeni” olarak görevlendirilen okulun 1947 yılında enstitüye dönüşmesi sonrası Kayseri Erkek Sanat Enstitüsü Müdürü olmasıyla ayrılan kıymetli bir eğitimcidir.

İsmail Tamer ALTILAR; Özel Röportaj

İsmail Tamer ALTILAR; Özel Röportaj

1943 Uşak doğumlu olan İsmail Tamer ALTILAR; Uşak Meteoroloji Müdürlüğü’nün kurucu müdürü ve Uşak’ın yerli ailelerinden Altıoğullarından Ahmet Remzi ALTILAR ’ın oğludur.

Mete Yarar: Uşak Hatıraları

Mete Yarar: Uşak Hatıraları

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın çocukluğu ve gençliğini geçirdiği Uşak Şehri hatıralarında önemli yer tutar.

Grimme Ödüllü Uşaklı: Osman Okkan

Grimme Ödüllü Uşaklı: Osman Okkan

Osman Okkan ;Uşak Eşrafından ulema ve tüccar özellikleriyle öne çıkan Okkazade ailesinden olup 1926 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir.

Uşak Eşrafından Okkaoğlu Sülalesi

Uşak Eşrafından Okkaoğlu Sülalesi

“Okkaoğlu” sülalesi halıcılık ve ticaret faaliyetleriyle uğraşan geçmişini 18 yüzyıldan beri takip edebildiğimiz Uşak Eşrafından oldukça köklü ve varlıklı bir ailedir.

Uşak Kara Dede Türbesi

Uşak Kara Dede Türbesi

Kara Dede Türbesi; Uşak Kent Merkezinde,Mimar Sinan Caddesi üzerinde bulunan şehrin kadim geçmişinde halk tarafından kabul görmüş kutsal bir mekandır.

Türk Kütüphanecilik Duayeni Uşaklı Sıtkı Tekeli

Türk Kütüphanecilik Duayeni Uşaklı Sıtkı Tekeli

Sıtkı Tekeli; babası İbradılı Kadı Ahmet Ata Efendi’nin Uşak Kadılığı görevi esnasında 1895 yılında Uşak’ta doğan Cumhuriyet sonrası Antalya’da kurulan ilk kütüphanenin kurucusudur.

Mustafa Halit Üner

Mustafa Halit Üner

Mustafa Halit ÜNER; Uşak Şeker Fabrikasına yaklaşık 4 sene tesviyeci ve kaynakçı ustası olarak hizmet edip 48 yaşında Konya Milletvekili seçilmiştir.