Uşak Spor Neden Aşigo Diye Anılır?

Aşigo; Resmi adı Uşak Spor A.Ş. Uşak Spor Futbol Kulübü olan teşekkülün halk arasında kullanılan kısaltması ve taraftar grubunun ismidir. Uşak Spor taraftarları “Uşak 1967 Uşaksporlu Aşigo 64 Taraftarlar Derneği” tarafından temsil edilmektedir.

Uşak Spor Aşigo Rozeti

Türkiye’de birçok kulüp resmi ismi dışında halk arasında ki kısa isimli namı ile anılır. Örneğin; Afyon Spor Haşigo, Akhisar Spor Akigo, Eskişehir Spor Es Es, Göztepe Spor Göz Göz, …vs. gibi isimlerle tanınmıştır.

Aşigo Kelimesi Nereden Gelir?

Uşak Spor ‘un kurulduğu 1 Haziran 1967 tarihine yakın zamanlarda komşu illerde de 2. Türkiye Ligine katılmak üzere takımlar kurulmakta ve halk arasında kısa isimler yakıştırılmaktadır;

  • Afyon Spor Futbol Kulübü 31 Ocak 1967 tarihinde kuruldu. Afyonlu futbolseverler takımlarına yörelerinin ürünü haşhaş bitkisinden mülhem “Haşigo” demeye başladılar.
  • Denizli Spor Futbol Kulübü 26 Mayıs 1966 tarihinde kuruldu. Denizlili futbolseverler takımlarına yörelerinin ünlü horozundan mülhem “Horozigo” demeye başladılar.
  • Manisa Spor Futbol Kulübü 15 Haziran 1965 tarihinde kuruldu. Manisalı futbolseverler takımlarına şehirlerinin sembol ismi “Manisa Tarzan’ı namıyla tanınan Ahmet Bedevi’den mülhem “Tarzanlar” demeye başladılar.
  • Kütahya Spor Futbol Kulübü 23 Mayıs 1966 tarihinde kuruldu. Kütahyalı futbolseverler takımlarının renklerinden mülhem “Mavi Şimşekler” demeye başladılar.

Uşaklı futbolseverler takımlarına bu kısaltma modasına uyarak takımlarına “Aşigo” demeye başlarlar. Bu Aşigo kelimesi, Uşşak şehrinin kelime kökeni olan “Aşk ve Amigo” kelimelerinin birleşiminden oluşturulmuştur.

Ayrıca Osmanlı Türkçesinde Uşşak kelimesi “Ayn(ﻉ), Şın (ﺵ) ve Gaf (ق)”harfleri kullanılarak yazıldığından “Aşigo” kelimesiyle örtüşmektedir. Aşigo kelimesi; anlam olarak ise takımına aşk ile bağlı olan amigo/taraftar olarak algılanmış ve kabul görmüştür.

Müellifi: Ömer AŞCI

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr ‘a aittir.

www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.

İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.usaktayiz.com ‘da ki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.

Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir