Uşak Erkek Orta Sanat Okulu Kurucu Müdürü Mustafa Akan

Mustafa Akan Uşak Kazasında 1944 yılında Uşak Erkek Orta Sanat Okulu “Kurucu Müdür” ve “Tesviye Atölye Öğretmeni” olarak görevlendirilen okulun 1947 yılında enstitüye dönüşmesi sonrası Kayseri Erkek Sanat Enstitüsü Müdürü olmasıyla ayrılan kıymetli bir eğitimcidir.

Uşak Erkek Orta Sanat Okulu Müdürü Mustafa Akan Bey okulun Erkek Sanat Enstitüsüne dönüşmesiyle görevi 1947 yılında Emin Dalkılıç Bey’ e devretmiştir.

Mustafa Akan Kimdir?

Uşak Erkek Orta Sanat Okulu Kurucu Müdürü Mustafa Akan

Mustafa Akan, 1920 yılında Ali–Kadriye çiftinin evladı olarak İzmir’in Karaburun ilçesindeki İnecik Köyünde doğdu. İzmir’de ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Yüksek eğitimini; Ankara’da 1937-38 yılında açılan Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulunda tamamlamıştır.

1935 yılından itibaren Sanat Okullarının masraflarının Devlet tarafından karşılanması kararı ile Sanat okullarının yurt geneline yayılmaya başlaması ve sayılarının artması, bu okullara atölye ve meslek dersleri öğretmeni yetiştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün talimatıyla 1937-1938 Ders yılında Milli Eğitim Bakanlığınca Ankara 1. Erkek Sanat Okulu binasında “Tesviye, Demir ve Marangoz ” bölümleri olan üç yıl süreli “Erkek Meslek Öğretmen Okulu/ Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu” açılmış ve bugün bilinen tanımıyla “Teknik Öğretmen” yetiştirilmeye başlanmıştır. Mustafa Akan bu okulun ilk mezunları arasındadır.

Mustafa Akan; kurucu müdür olarak atandığı Kütahya Vilayeti Uşak Kazasında I. Dünya Savaşı’nın yokluk ortamında yoktan bir okul meydana getirecektir. Uşak Kazası’ nın varlıklı ailelerinden Yılancızade’ lerin bağışladığı bir konaktan derslik ve atölyeleriyle bir okul vücuda getirmiştir. Ayrıca öğretmen kadrosu da hazır değildir. Filhakika Fabrika işçiliğinden atölye öğretmenliğine devşirilen başarılı bir kadro oluşturmuştur.

Mesleki kariyerinde kronolojik sıralama
  • 1942 yılında Konya Erkek Sanat Enstitüsü Öğretmeni
  • Ankara Erkek Sanat Enstitüsü Öğretmeni
  • 1944 yılında Uşak Erkek Orta Sanat Okulu kurucu müdürü
  • 1947 yılında Kayseri Erkek Sanat Enstitüsü Müdürü
  • İstanbul Erkek Sanat Enstitüsü Müdürü
  • Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Öğretim Genel Müdürü
  • Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Muavini
  • 22 Ekim 1969 – 14 Ekim 1973 tarihleri arasında TBMM 14. dönem İzmir Milletvekili
Uşak Erkek Orta Sanat Okulu Kurucu Müdürü Mustafa Akan

Mustafa Akan, evli ve 4 çocuk babası bir aile reisidir.

11 Ocak 2016 tarihinde vefat eder. İzmir’in Karaburun ilçesindeki İnecik Köyü Camisi’nde öğle namazına müteakip köy mezarlığında toprağa verilmiştir.

Müellifi Ömer AŞCI

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr‘a aittir.www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır.Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.www.usaktayiz.com ‘daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir.Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir