tarafından eklendi tarafından eklendi

Uşak Damadı Ünlü Sanatçı Paul Dwyer

Türkiye’nin ünlü sanatçılarından İskoç asıllı müzikolog Paul Dwyer; 1991 yılında Uşak eşrafından “Kalburcuzade” ailesinden Selahattin Kalburcu kızı Çiğdem hanımla evlendi.

Paul Dywer Biyoğrafisi

Paul Dwyer; 32 yıldır Türkiye’de, Anadolu Türküleri derleyerek, gitarıyla söylediği türkülerle süslediği gezi ve sohbet programlarıyla tanınmış müzisyen, aranjör, tv programcısı gibi meziyetleri olan renkli bir sima olarak karşımıza çıkıyor.

Paul Dywer’ın Hayatı

Paul Dwyer; 7 Kasım 1963 tarihinde İngiltere’nin Liverpol kentinde Kelt asıllı İskoç bir anne babadan Dünya’ya geldi.

12 yaşında babasının ona aldığı gitarla başladığı müzik serüveni üniversite çağlarına geldiğinde müzikoloji eğitimiyle mesleği oldu.İngiltere’nin Manchester şehrinde bulunan Kraliyet Kuzey Müzik Koleji-Royal Northern College of Music‘de öğrenimini tamamladı.

Okuldan arkadaşı Andy Clayburn ile bir grup kurarak “Endipol”adıyla müzik yapmaya başladı.Üniversite yıllarında sokak müzisyenliği yapıyordu.

İstanbul’a Gelişi

Bu sırada tanıştığı bir turizm acentası sahibinin teklifiyle 3 ay Hilton Hotel’de müzik yapmak üzere 1988 yılında İstanbul’a geldi.

“Manchester’da Royal Northern College of Music’te, klasik gitar bölümünde okurken tanıştık. Okul devam ederken para kazanmak için sokakta çaldık. Bir gün yanımıza bir adam geldi ve bizi yurtdışındaki ülkelerde çalarak daha çok para kazanacağımız konusunda ikna etti. Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerini gezdik, Kıbrıs’a gittik. Patron sonraki durak İstanbul dediğinde nerede olduğunu bile bilmiyorduk. “Türkiye’de” diye ekledi, “Hilton’dan size teklif var”. Yıl 1988. Geliş o geliş… Endi araya giriyor: “O gün biri gelip de ‘Hayatınızın büyük bölümü Türkiye’de geçecek’ deseydi, ona cevabımız ‘Yürü lan’ olurdu.”

Milliyet Gazetesi-17.10.2010-Paul Dywer Röportajı

Eşi Çiğdem ile Tanışması

Paul Dywer eşi Çiğdem Kalburcu ile tanışmasını şöyle anlatıyor:

-Eşinizle nasıl tanıştınız?

88’de çalıştığım otelde tanıştım. Onu ilk gördüğümde Andy’ye “İşte ben bu kızla evleneceğim!” dedim. İlk görüşte aşk yani! Eşim 21 yaşındaydı, ben 24 yaşındaydım. O gün bugündür ayrılmadık.

Hürriyet Gazetesi-4 Eylül 2018-Ayşe Arman/İskoç asıllı İngiliz ama bizim kadar Türk
Paul Dywer'ın Uşaklı Kayınpederi Selahattin Kalburcu

Paul Dywer eşi Çiğdem Kalburcu; Uşak eşrafından Kalburcuzade İbrahim Efendi oğlu Selahattin Kalburcu’nun kızıydı. Selahattin Bey geçim sıkıntısı nedeniyle Uşak’tan İstanbul’a göç etmiş ve birçok işte çalışmıştı. Daha sonra İsviçre’de uzun bir süre çalıştıktan sonra İstanbul’a geri döndü. Kızı Çiğdem ,turizm eğitimi almış ve Hilton Hotel restaurantında çalışmakta idi.

Paul Dywer- Çiğdem Kalburcu Çifti

Endipol Grubu;1991 ile 1993 yılları arasında Avrupa’da büyük ses getiren ve ilk 10’da yer alan 3 parça bestelemiştir.Türkiye’de bulundukları süre içersinde birçok sanatçının albüm yapımında beraber çalıştılar. Zülfü Livaneli, Barış Manço, Mustafa Sandal, MFÖ, Kubat, İlhan Şeşen…

Evliliği

Paul Dywer ‘in 1991 yılında Çiğdem hanımla evlilik hikayesini gelin kendinden dinleyelim:

Uzun saçlıydım, küpeliydim, yabancıydım ve müzisyendim. Bir süre istenmeyen damat durumu yaşadım haliyle. “Kızı boş bırakırsan ya davulcuya ya zurnacıya gider” lafınız var sizin bir de. O beni yaktı. Nüfus cüzdanımda ismim Cenk Kalburcu. Kalburcu karımın soyadı. Bana nüfus dairesinde form doldurttular. “Formalite gereği forma Türk ismi ve soyadı yazmanız gerekiyor ama nüfus cüzdanınızda olmayacak” dediler. Cenk yakın arkadaşımın adı, kayınpeder gurur duysun diye de Kalburcu soyadını seçtim. Bir süre sonra oğlum Eren Joseph doğdu. Nüfus dairesine gittim, cüzdanımı alacağım ve oğluma Dwyer soyadını vereceğim. Bana yeni kimliğimi verdiler, “Türkiye Cumhuriyeti’ne hoş geldiniz Cenk Kalburcu” yazıyor üzerinde. Oradaki nüfus memuru “Siz artık Cenk Kalburcu’sunuz. Paul Dwyer diye biri yok kayıtlarda. Oğlunuzun soyadı Kalburcu olacak” dedi. Kızım Selina vatandaşlıktan önce doğduğu için Dwyer soyadını taşıyor, oğlum taşıyamıyor. İlk günlerde kahroldum. Mahkemeye gittim, dört yıl uğraştım ama kaybettim. Şimdi gülüyorum. Ne yapayım… Ehliyet Paul Dwyer, kimlik Cenk Kalburcu. İngiliz ajanıyım sanki!

Milliyet Gazetesi-17.10.2010-Paul Dywer Röportajı
Paul -Çiğdem Dywer Düğünü
Paul -Çiğdem Dywer Düğünü

Eserleri

Endipol Grubu olarak ülkemizde 1991 yılında yayınladıkları ilk Türkçe albümleri ‘Belki Yes, Belki No’ ile büyük çıkış yapan, müzikleri ve sempatik tavırlarıyla hafızalarımızdan silinmeyen bir yer edindiler. Endipol grubu,İrlanda ve Türk kültürünün  otantik enstrümanlarını bir arada kullanarak oldukça etkileyici bir sound yaratmıştır. Sonrasında , “Ya Bugün Ya Da Yarın” ,“Kar Var Duman Yok” ve “Paul Dywer ile Klasik Gitar ” albümleri geldi.

Paul Dwyer; Habertürk TV’de yayınlanan Anadolu illerini gezip türküler peşinde gittiği sunuculuğunu yaptığı”Müzik ve yol” isimli kültür-müzik programıyla geniş kitleler tarafından tanındı.Geleneksel İskoç kıyafetleri ve elinde gitarıyla Anadolu’nun 75 ilini gezdiği bu program ile Türk Müziğinin en önemli eserleri üzerine 4 yılda 120’ün üzerinde belgesel film üretti ve sundu.

Son 1 yıldır sosyal medyada Paul Dwyer Music kanallarında türkülerimizi farklı bir yorumla yeniden günışığına çıkarıyor. Her hafta takipçilerinin istediği bir eseri; yeniden profesyonel bir kayıtla “Dünya Müzik Arşivi”ne ekliyor. Bu projenin devamı olarak yurt dışındaki konserlerinde türkülerimizi Paul Dwyer gözüyle Anadoludan Esintiler olarak yurt dışındaki Yabancı ve Türk seyircilerle buluşturmaya devam ediyor.

Eniştemiz Paul Dywer ‘in Youtube kanalı “PAUL DWYER İLE SAHNEDEYİZ” i takip etmenizi tavsiye ederiz.

PAUL DWYER İLE SAHNEDEYİZ
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir