tarafından eklendi tarafından eklendi

Uşak Coğrafyası; konsantre bir harikalar diyarı

Uşak İli; Anadolu’nun en stratejik noktasında yer alan konumuyla ziyaretçisine, Ulubey Kanyonu veya Taşyaran Vadisi gibi doğa harikası coğrafi güzellikler sunan konsantre bir harikalar diyarıdır.

Uşak şehri, Ege Bölgesinde İzmir – Ankara (E-23) karayolu ve İzmir – Afyon demiryolu güzergâhında yer alan “İç Ege/İç Batı Anadolu ” ” adı verilen bölge şehirlerinden biridir.

Uşak şehri, “İç Batı Anadolu Eşiğinin(Gördes ve Demirci’den Kuzey;Güney – Güneydoğu yönünde Kula Volkanik Dağlarına, oradan da Doğu;Batı yönünde  Denizli sınırlan içindeki Çökelez ve Beşparmak Dağlan’na kadar uzanan yükselti (relief) sistemi) geçtiği dağ dizisi arasında bulunan bir ova şehridir.İç Anadolu çanağı ile batısında ki Ege Bölümünü çukur ova ve dağ kütleleri arasında bağlayan bir eşik(Swell) konumundadır.

Uşak Kent Merkezi’nin kurulduğu saha İç Batı Anadolu Eşiği üzerinde yer
alan bu dağ dizilerinin aralarını dolduran neojen ötüleriyle kaplı hafif dalgalı çoğunlukla düz bir reliefe sahip plato ve ova (Uşak Ovası) ile diziyi oluşturan dağlardan Murat Dağı (2309m) kütlesinin Güneybatı’ya doğru uzantılarını oluşturan kültlelerin (Karakıran Tepe (1208) Karabalçık Tepe (1130) Kurtbaba Tepesi (1062), Karacakaya Tepesi (1002) Tekmen Tepe (1031), Küçük Sultan Tepesi (984m) ) birbirlerine kavuşum noktaları üzerinde yer almaktadır.

Uşak ili, bütünüyle İç Batı Anadolu Bölümünde yer alır. Kuzeyden
Kütahya’nın Gediz, Altmtaş, Dumlupınar ve Pazarlar, Doğudan Afyon’un Sincan ,Sandıklı ve Hocalar, güneyden Denizli İlinin Çal, Güney, Bekilli ve Çivril , batıdan ise Manisa’nm Sarıgöl, Kula ve Selendi ilçeleri ile kuşatılmıştır.

Uşak yakınlarındaki Gediz ve Eşme, 1. Derece deprem bölgesi alanı
içersinde olmalarına karşın, Uşak; 2. derece deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır.

Uşak ili; “Kuzey’de Demirci Simav Dağları, Şaphane – Murat Dağının kuzey kenarı ile Dursuııbey – Kütahya yöresinden ayrılarak doğuda Ahırdağı Kütlesi ve Burgaz Dağlarıyla da Afyon yöresinden ayrılır.

Uşak’ın Kuzeyindek i dağlık alandan doğan Gediz,Banaz,Dokuzsele ve Kusura Deresi, Uşak Ovasına can verir.

Uşak Ovası’nın hemen kuzeyinden itibaren kuzeye doğru yükselti artmaya başlayarak kuzeyinde en son 2203 metreye (Murat Dağı) kadar ulaşır.

Uşak ili, Murat Dağı,Elma Dağı, İtecik Dağı ..vs. gibi sönmüş yanardağlarla çevrilidir.

Uşak; coğrafi konumu itibariyle Akdeniz, iklimi ile iç Anadolu’nun Karasal iklimi arasında kalmaktadır.

Uşak’ta toprakların yaklaşık olarak %38.5’i ormanlarla kaplıdır.Uşak’ta ormanların % 56’sını iğne yapraklar, %44’ünü geniş yapraklılar
kaplar. Kış soğuklarının fazla olmasından dolayı Ege kıyılarındaki Zeytin’e
burada rastlanmaz Genel olarak “ağaçlı bozkır” tabir edilen bitki örtüsü
Uşak ve çevresinde geniş yer kaplar.

Akmonyalı Euthymios

Akmonyalı Euthymios

Akmonyalı Euthymios ; Bizans Döneminin en önemli dini merkezlerinden Konstantinopolis (İstanbul) Periblepton Manastırı Keşişi önemli Hristiyan ilahiyatçılarından biridir.

Uşak’ta Tütün Ziraatı ne zaman başladı?

Uşak’ta Tütün Ziraatı ne zaman başladı?

Uşak’ta Tütün Ziraat’ının geçmişi, Osmanlı topraklarında ilk ticarî tütün üretiminin yapıldığı 1583 yılına kadar götürülebilir.

Charles Malo Kaleminden 1837 tarihli Uşak Halıları Makalesi

Charles Malo Kaleminden 1837 tarihli Uşak Halıları Makalesi

Fransız sanayi gazetesi La France Industrielle’nin 26 Ekim 1837 tarihli nüshasında Fransız tarihçi Charles Malo (1790-1871) imzasıyla “Fabrication des Tapis de Turquie /Türkiye’den Halı İmalatı” başlıklı makalesinde Uşak Kentiyle ilgili Sultan II. Mahmut dönemine ait önemli bilgiler vermektedir.

Ali Kuzu Kuşu Efsanesi

Ali Kuzu Kuşu Efsanesi

Ali Kuzu Kuşu Efsanesi; Uşak ili Banaz kazası Kızılhisar köyü ormanında geçen bir yörük hikayesidir. Kızılhisar köyü çevresinde ki Üzeyir- Kavacık- Kötüre – Yalak yaylalarında geçen Uşak yöresinde dilden dile aktarılan hazin bir anlatıma sahiptir.

Evliya Çelebi Banaz Nahiyesini Anlatıyor

Evliya Çelebi Banaz Nahiyesini Anlatıyor

Evliya Çelebi; 1671 yılında çıktığı Hac yolculuğunda dostu Şair Saili Çelebi ve hizmetlisi Kâzım Efendi ile Uşak Kazasına bağlı Banaz Nahiyesinde bir gece konuk olur.

Uşak Tren İstasyonu nun Resmi Açılış Töreni

Uşak Tren İstasyonu nun Resmi Açılış Töreni

Uşak Tren İstasyonunun Resmi Açılış Töreni’ni 10 Eylül 1897 Cuma günü İzmir Gazetesi’nin ismi meçhul bir muhabiri izleyecek ve “Kasaba Demiryolu yahut Nur İçinde Bir Cevelân” başlıklı bir yazı dizisi haline getirecektir.

Muvahhit Bey’ in 1920 Uşak Seyahati

Muvahhit Bey’ in 1920 Uşak Seyahati

İzmir’e Doğru Gazetesi Muhabiri Muvahhit Bey; 5-8 Mayıs 1920 tarihleri arasında yaptığı seyahatinin önemli duraklarından Uşak Kazasının idari, nüfus, sosyal-ekonomik, eğitim ve Kuvayı Milliye’ ye bakışı hakkında detaylı bilgiler verir. Uşak Kazası Muvahhit Bey’in gezisinden yaklaşık 4 ay sonra Yunan Ordusu tarafından 29 Ağustos 1920 tarihinde işgal edilecektir.

Uşak Kışla Köyü Tarihçesi

Uşak Kışla Köyü Tarihçesi

Kışla Köyü; Uşak İli Ulubey İlçesine bağlı olup Hacet Dağının güney cephesinde eğimli bir arazide kurulu bir yörük köyüdür.

David French’in Uşak’tan Geçen Roma Yolları Çalışması

David French’in Uşak’tan Geçen Roma Yolları Çalışması

David French ; 7 Kasım 1991 ile 10 Kasım 1991 tarihleri arasında Roma Dönemi Yol Sistemini açığa çıkarmak amacıyla yaptığı inceleme gezisi kapsamında Uşak’a gelir.

Uşak Valiliği Hizmet Binası Yıkılmalı Mı?

Uşak Valiliği Hizmet Binası Yıkılmalı Mı?

Uşak Valiliği Hizmet Binası; 1956 yılından günümüze hayatiyetini kesintisiz yerine getiren kent hafızasında önemli yer işgal eden sembol mekanların başında gelir.