tarafından eklendi tarafından eklendi

Uşak Kaymakamı Niyazi DALOKAY

Niyazi DALOKAY; 1946-1949 yılları arası o dönem Kütahya Vilayetine bağlı Uşak Kaymakamlığı yapan bir devlet adamıdır. Kütahya iline bağlı Uşak kazası iken 9 Temmuz 1953 tarihinde ve 6129 sayılı Kanun ile il statüsü kazanmıştır.

Niyazi Dalokay Kimdir?

Niyazi Dalokay; Tunceli ili Pertek Kazasında 1909 yılında doğmuştur. Çiftçi bir ailenin çocuğudur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mekteb-i Mülkiye-i Fünun-u Şahane)’ni 1931 yılında bitirdikten sonra Elâzığ Maiyet Memurluğu görevine atanmıştır.

Niyazi Bey de 8 Şubat 1943’te gönderdiği mektubunda, tıpkı Cemil Bey gibi Elazığ’dan mebus adayı gösterilmek istemesinin haricinde aslen bir çiftçi çocuğu olduğunun altını çiziyor; idarecilik geçmişinde her sınıftan halk ve özellikle köylü ile yakından temas ettiğini ve onların özel durumları hakkında bilgi sahibi olduğunu söylüyordu. Cemil ve Niyazi Bey’lerin çoktan şehirlileşmiş olsalar da köy kökenli olmalarının, yani köy hayatının içinde doğmuş ve köyde yaşamış olmalarının, köylüyü anlamada temel bir avantaj sağladığını düşündükleri anlaşılıyor.

MİLLİ ŞEF DÖNEMİNDE CHP’DE MEBUSLUK BAŞVURULARI VE SİYASİ KÜLTÜR (1939 – 1950)-Yağız DEMİR-Yüksek Lisans Tezi-Ankara, 2020

Niyazi Dalokay; 1943 Türkiye genel seçimlerinde Menemen Kaymakamı iken Cumhuriyet Halk Fırkasından Elâzığ Vilayeti Mebusu olmak için aday adaylığı müracaatı yaptı kabul edilmedi.1946 Türkiye genel seçimlerinde Uşak Kaymakamı iken Cumhuriyet Halk Fırkasından Tunceli Vilayeti Mebusu olmak için tekrar aday adaylığı müracaatı yaptı kabul edilmedi.

BCA 490.01.323.1335.1. s.1-42.
Niyazi Dalokay’ın Görev Yaptığı Yerler
 • Elâzığ Maiyet Memurluğu 1931
 • Nazımiye Kaymakamlığı
 • Osmancık Kaymakamlığı
 • Taşköprü Kaymakamlığı 1938
 • Sarıkamış Kaymakamlığı
 • Menemen Kaymakamlığı 1941-1945
 • Uşak Kaymakamlığı 1945-1949
 • Van Valiliği 1949- 1950
 • Toprak İskân Genel Müdürlüğü Teftiş Heyeti Başkanlığı 1952–1960
 • Çanakkale Valiliği 1960-1962
 • Amasya Valiliği 1962-1964
 • İzmir Valiliği
 • Merkez Valiliği
Niyazi Dalokay’ın Son Görevi

EOKA militanları tarafından 21 Aralık 1963 tarihinde Kıbrıs Türklerine yönelik başlatılan ve tarihe “Kanlı Noel” olarak yazılan katliamda 364 kişi Kıbrıslı Türkü şehit edilmişti. BM Barış Gücünün 14 Mart 1964 tarihinde Kıbrıs’a yerleşmesine karşın cinayetler devam etmekteydi. Kıbrıslı Türklere yönelik katliamların artması üzerine tüm Türkiye’de mitingler düzenlenmekteydi. Niyazi Dalokay’ın İzmir Valiliği iken İzmir Fuarı’nda; 30 Ağustos 1964 yılında Kıbrıs Mitingine katılanlar galeyana gelip başta ABD, SSCB ve Mısır pavyonları olmak üzere birçok pavyonu tahrip etti ve 80 kişi gözaltına alındı. Fuar dışına taşan bir başka grup da Birinci Kordon’daki Yunanistan Konsolosluğu’na saldırarak tahrip ettiler. Bu olayların üstesinden gelemediği gerekçesiyle Bakanlık emrine alınan Vali Dalokay, 8 Eylül 1964 tarihinde İzmir Valiliği’nden ayrılmak zorunda kalmıştır. Dalokay Merkez Valiliği sırasında ölmüştür.

İdarecilik mesleğinde uzun seneler başarı ile temayüz eden faziletli ve değerli arkadaşımız, Merkez Valisi Niyazi DALOKAY’ı 3 Temmuz 1967 günü ebediyen kaybetmiş bulunuyoruz. 4 Temmuz 1967 Salı günü merhum Hacı Bayram Camiinden öğle namazını müteakip ebedi istirahatgâhına tevdi edilecektir. Kederli ailesine ve bütün meslektaşlarına baş sağlığı dileriz.

Merkez Valileri

Cumhuriyet Gazetesi 3 Temmuz 1967
Müellifi: Ömer AŞCI

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr ‘a aittir.

www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.

İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.usaktayiz.com ‘da ki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.

Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir