tarafından eklendi tarafından eklendi

Uşak Belediyesinin 1933 Yılı Vaziyeti

Uşak Belediyesi‘nin 1933 Yılı Vaziyeti; Dahiliye Vekaleti Mahalli İdareler Umum Müdürlüğü’nün 1933 yılında neşrettiği “Belediyeler 1933” isimli eserde tafsilatlı bir vaziyette kaydedilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Dahiliye Vekaleti Mahalli İdareler Umum Müdürlüğü tarafından 1933 yılında İstanbul’da neşredilen ” Belediyeler 1933 “isimli yayın; Cumhuriyet sınırları İçindeki Belediyelerin Evleri ve Nüfus Sayısını, Bütçeleri Tutarını, Yollar, Sular, ve Kanalizasyonunu, Aydınlatma, Temizletme, Yangın Söndürme İşlerini, Mezbahalarıyla Mektep, Hastane, Dispanser, Eczane, Otel, Fabrika Gibi Umumî Müesseselerini, Nakil Vasıtaları, Pazar ve Panayır Yerlerini, Eski Eserlerle Yerli Mamulâtını, Şehirlerimizin Umumî Görünüşleriyle Belediye Müesseselerinin Fotoğraflarını Havi olup 1933’teki Bütün Belediyelerin, İlçe ve İllerin Fotoğrafları İle Eşsiz Bir Eserdir.

Uşak Nüfusu

Uşak Halı Pazarı 1933
Uşak Halı Pazarı 1933

Uşak Nüfus. — Kasaba 18584 nüfuslu ve 3250 haneli olup belediye bütçesi 96000 liradır.

Uşak Belediyesi Kent Merkezi Yolları

Kasaba dahilinde 44 kilometre tulünde yol vardır. Bunun 4 kilometresi şose, yarım kilometresi adi kaldırım, mütebakisi ham yoldur.

Uşak Belediye Su ve Kanalizasyon İşleri

Membalardan kasabaya içilecek su, biri 9876 diğeri 7166 metro tulünde başlıca iki mecradan gelmekte olup bu esas mecralara yanlardan daha bazı sular inzimam eder ki bunlarla beraber membalardan kasaba haricine kadar mecra tulü 20 kilometreye baliğ olmaktadır.

Bu mecralar kısmen künk ve kısmen yağlı keriz denilen lağım halindeki su yollarıdır. Bu tesisat eskiden ve halen mevcut olup kasabaya 24 saatte 1500 metre mikâbı su vermektedir. Kasaba dahilinde 4 kilometresi demir boru, mütebakisi adi künk olmak üzere 14 kilometre tulünde mecra vardır.

Mikyası ma derecesi 18 dir. Bu tesisat esasen mahalleli, Cemiyeti Hayriyeler ve hayır sahipleri tarafından yapılmış olup şimdi belediyeye aittir. Bu eski tesisatın yerine yaptırılan su projesi üç yüz bin liralık masrafa lüzum göstermekte olup 135000 liralık kısmı hemen ve mütebaki kısımlarda peyderpey tatbik olunacaktır.

Uşak Kentinin Elektrik Tenviratı

Elektrikle yapılan tenvirat işi bir şirket tarafından idare olunmaktadır.

Uşak Belediyesi Temizlik İşleri

Temizlik işi altı amele ve 8 araba ile temin olunmaktadır.

Uşak Belediye Mezbahası

Belediye idaresindeki adi mezbahada günde vasati 5 koyun, 15 keçi, 1 sığır kesilmektedir.

Uşak Belediye İtfaiyesi

Reno sistemi 3 tonluk 1 arozöz ve 2 adet adi emme basma ve 2 adet adi basma el tulumbası ile 9 müstahdem bu hizmete hazır bulunmaktadır.

Uşak Kazası Umumi Kamu Hizmetleri

Kasaba dahilinde 1 orta mektep, 5 ilk mektep, 1 hastane, 4 Hamam vardır. Bunlardan ikisinin kadın ve erkek kısımları ayrıdır. 2 eczane, 112 mağaza ve 500 dükkân, 6 lokanta ,1 gazino, 6 han, 3 otel, 11 fabrika vardır.

Uşak Küçük Bedesten 1933
Uşak Küçük Bedesten 1933

Uşak Belediyesi Nakil Vasıtaları

Nakil vasıtaları. – -Otomobil, araba ve hayvanlardan ibarettir.

Uşak Pazarı

Uşak pazarı namı ile bir panayır kurulur.

Uşak Kent Merkezinde ki Eski Eserler

Germiyanoğluları devrine ait bir cami ve buna ait olduğu zannedilen bir kitabe ile Osmanlı devrine ait bir köprüden maada tarihi kıymeti haiz eski eser yoktur.

Uşak Sanayii, Ziraatı ve Zanaatı

Yerli mahsulatı başlıca buğdaydır. El İşleri; halı ve deri, iplik boyama, yerli kumaş yapılmaktan ibarettir. Kasaba hududa dahilinde şeker fabrikası da vardır.

Müellifi: Ömer AŞCI

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr ‘a aittir.

www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.

İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.usaktayiz.com ‘da ki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.

Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir