tarafından eklendi tarafından eklendi

Uşak Şehrinin İlk Renkli Fotoğrafları

Uşak Şehrinin İlk Renkli Fotoğrafları; Fransız banker Albert Kahn sponsorluğunda başlatılan “Archives de la Planete” projesi çerçevesinde 6 Ocak 1923 tarihinde Uşak Kazasına gelen bir ekip tarafından çekilmiştir.

Uşak Şehrinin İlk Renkli Fotoğraflarının Bulunduğu Archives de la Planete/Gezegen Arşivlerinin Orijinalleri Nerede Bulunmaktadır?

Uşak Kazasında çekilen bu tarihi fotoğrafların orijinalleri Fransa’nın Boulogne kentinde bulunan Albert Kahn Müzesi‘nde yer almaktadır. Albert Kahn tarafından 1909-1931 yılları arasında oluşturulan dünyanın dört bir yanında çekilmiş yaklaşık 72 bin adet otokrom (autochrome) fotoğraf ve yüzlerce saatlik film kaydının yer aldığı “Archives de la Planete/Gezegen Arşivleri” koleksiyonu Albert Kahn Müzesi’nde sergilenmektedir.

Uşak Şehrinin İlk Renkli Fotoğraflarını Çeken Archives de la Planete/Gezegen Arşivleri Ekibi Ne Amaçla Uşak’a Gelmiştir?

Fransız banker Albert Kahn sponsorluğunda başlatılan “Archives de la Planete” projesi çerçevesinde bir ekip 6 Ocak 1923 tarihinde Uşak Kazasına geldiler. Stéphane Passet, Camille Sauvageot ve Frédéric Gadmer’den oluşan Archives de la Planete ekibi Yunan işgali sonrası yıkımı belgelemek için 1922 yılının Kasım ayında Albert Kahn tarafından İstanbul’a yollanırlar. İstanbul’dan Ankara’ya geçip sırasıyla İzmir’e kadar olan savaş hattını fotoğraf ve videolarla kayıt altına almışlardır. Bu fotoğraf ve videolar Lumiere kardeşlerin icadı tarihin ilk renkli fotoğraf tekniği olan Otokrom (Autochrome) kullanılarak çekilmiştir. Uşak Kazasına geldikleri 6 Ocak 1923 tarihinde kayıt altına aldıkları 22 fotoğraf ve bir video şöyle arşivlenmiştir;

Ömer AŞCI

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr ‘a aittir.

www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.

İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.usaktayiz.com ‘da ki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.

Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

 

 


        
Önceki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir