Türkiye’nin duayen gazetecilerinden Can Ataklı Uşak’ta


Notice: Undefined offset: 0 in /home/usaktayi/public_html/wp-content/themes/magine/includes/bs4breadcrumb.php on line 91
Türkiye’nin duayen gazetecilerinden Can Ataklı’ nın hayat hikayesinde Uşak şehri; annesi ve babasının Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Pancar Analiz Laboratuvarı Kimyagerleri olarak çalışması nedeniyle önemli yer tutar.

Can Ataklı hatıralarında Uşak

Can Ataklı hatıralarında ; ” İlk çocukluğumu elbette çok iyi hatırlamıyorum. Diyarbakır’dan henüz 40 günlükken ayrılmışım. Susurluk, Uşak ve Erzincan şeker fabrikaları, çocukluğumun hayal meyal anılarında kaldı. Susurluk’u hiç hatırlamıyorum, Uşak hayal meyal, Erzincan’dan ise anı kırıntıları var. Örneğin oturduğumuz lojmanın önündeki şemsiye biçimindeki dut ağacı, öğle saatlerinde anne babamdan saklandığım balkon altı, kurban bayramı için bir hafta önceden alınan kahverengi koyuna çok bağlanmam ve kesilmesi üzerine günlerce ağlamam.” diye bahsediyor.


 

Can Ataklı’nın Ailesi

Can Ataklı; Kurtuluş Savaşı’nda subaylık yapan, sonra generalliğe kadar yükselen Hıfzı Betin’in kızı Kimyager Kadriye Özkan Ataklı ile Kafkas muhaciri Balıkkesir’li Hikmet Ahmet Ataklı’nın ilk çocuğu olarak 1956 yılında Diyabakır’da dünya’ya gelir.

Can Ataklı’nın babası Ahmet Ataklı kadro olmadığı için Diyabakır Lisesi’ne kimya öğretmeni ve annesi ise Diyarbakır Tekel Fabrikasına kimya mühendisi olarak atanır . Daha sonra birlikte Türkiye Şeker Fabrikalarında çalışmışlardır.

Can Ataklı’nın Yüksek Kimya Mühendisi olan annesi Kadriye Özkan Ataklı ve babası Ahmet Ataklı’nın 1957-1961 yılları arasında Susurluk, Uşak, Erzincan Şeker Fabrikalarında çalışır. Sonrasında önce 1961’de Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü’nde başladıkları kimya öğretmenliğine 1973’ten itibaren Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde devam ederler.

Can Ataklı’nın Eğitim ve Meslek Hayatı

Can Ataklı; Balıkesir Atatürk İlkokulu, İstanbul Erkek Lisesi veİstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler bölümü mezunudur.

Gazeteciliğe Yeni Ortam gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1975 yılında Vatan gazetesinde devam etti. Vatan, Günaydın, Dünya, Tan, Sabah, Kanal 6, Habertürk TV, Star,Star TV ve Business Channel’da köşe yazarı, yayın koordinatörü, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmenliği yaptı. 1985-1986 yılına kadar Günaydın gazetesinde çalıştı. 1984-1985 yılları arası Tan gazetesini yönetti. 2002-2004 yılında Star TV‘de ana haber sundu ve Kırmızı Koltuk adlı programı sunuculuğu yaptı. 2004 yılında TMSF el koyunca ayrıldı.

2015 yılının Ekim ayından beri çalışmakta olduğu Korkusuz Gazetesi’nde yazmaktadır. 2016 yılından itibaren hafta içi her gün Halk TV’de Yazı İşleri adlı programı hazırlayıp sunmaktadır.

Ömer Aşçı

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr‘a aittir.

www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır.

Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

www.usaktayiz.com ‘daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.