Türk Kardiyoloji Literatüründe Bir Uşaklı;Dr.Oğuz Uşaklıgil

Dr. Oğuz Uşaklıgil (d.1915-ö.2016); Uşak eşrafından Helvacıoğlu Ailesinden olup Türk Kardiyoloji Literatürüne yazdığı eserlerle iz bırakmış Uşaklı bir hemşerimizdir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün hanımı Latife Hanım’ın hem akrabası hem de özel doktorudur.

Uşaklıgil’in Uşaklı Kökleri

1915 yılında Uşak’ta doğdu. Babası Uşak Kazası eşrafından Helvacı zade Sadık Bey olup annesi Salime Hanım ise Sapancalı bir Çerkez (Cıza Mıha) aşiretinden idi. Uşaklı Halıcıları “Halıcı Memduh” olarak bildiği Memduh Uşaklıgil, Dr. Oğuz Uşaklıgil’in abisiydi.

Uşaklıgil’in Eğitimi

İlk ve orta öğrenimini Uşak’ta tamamladı. Sonrasında,1931-1936 yılları arasında “Kütahya Sultanisi (Lisesi)”nde okudu.

(Kütahya Lisesinin 100.yılı(1890- 1990)-Cengiz Çetintaş-1996)

O yıllarda Kütahya Sultanisi (Lisesi) bölgede ki tek lise ayarında ki yatılı okuldu ve Uşak’ta bu yıllarda bu düzeyde bir lise yoktu.1936 yılından sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimine devam eder. Eğitimi sonrası Anadolu taşrasında Konya ili Akşehir kazasına hekim olarak atanır.

Uşaklıgil’in Evliliği

Dr. Oğuz Uşaklıgil; Uşak’ın tanınmış sanayicilerinden Hakkı Yılancıoğlu kızı Gülten Uşaklıgil (Yılancıoğlu) ile evliliğinden Aslı ve Hakkı isminde iki çocuğu olmuştur. Hakkı Yılancıoğlu ‘nun diğer kızı Ayten Tarakçıoğlu (Yılancıoğlu) ile evlenen Prof. Dr. Mehmet Nurettin Tarakçıoğlu ile bacanaktır.

(Cumhuriyet Gazetesi-13.02.1967; Hayriye Yılancıoğlu’ nun sevgili eşi, Gülten Uşaklıgil, Ayten Tarakçıoğlu’nun sevgili babaları, Dr. Oğuz Uşaklıgil ve Nureddin Tarakçıoğlu’nun muhterem kayınpederleri, Aslı, Hakkı Uşaklıgil ve Celal Tarakçıoğlu’nun pek sevgili dedeleri, Uşak’ın tanınmış Yılancıoğlu ailesinden, Tüccar Hakkı Yılancıoğlu 11.02.1967 gecesi Allah’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 13.02.1967 pazartesi öğle namazında Şişli Camiinden kaldırılarak Zincirlikuyu’da ki ebedi istirahatgâhına tevdi edilecektir. Mevlâ Rahmet eyleye.)

Sultandağı Akşehir Halkevi Dergisi Sahibi

Dr. Oğuz Uşaklıgil ‘i 1 Mart 1950 yılında ilk sayısını veren Konya ili Akşehir Halkevi tarafından çıkarılan Sultandağı Dergisi’nin resmi sahibi ve yazarı olarak görmekteyiz.

(Akşehir Halkevi Dergisi Sultandağı;

Uşaklıgil’in Eserleri

1-İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Araştırma Üniversitesi 4.Dahiliye Şefi iken 1957 yılında “Kardiyoloji” isminde bir kitabı basıldı.

(Cumhuriyet Gazetesi-18 Haziran 1957; kalp hastalıkları ve tedavileri hakkında klâsik bilgilerimize ilave edilmiş en yeni malumatı da ihtiva eden Kardiyoloji kitabı iyi kâğıda basılmış 230 şekilli ,452 sayfa olarak 20 lira fiyatla çıkmıştır. Tıp Kitapçılarından ve Dr. Oğuz Uşaklıgil Teşvikiye İstanbul adresinden istenebilir.)

2-Türk Kardiyoloji Derneğinin 21 Mayıs 1963 tarihinde ki kuruluşunda kurucu üyeler arasında yer alır.

(Www.tkd.org.tr)

3-Türkiye’de ilk Elektrokardiyografi kitaplarından birini 1964 yılında akrabası Dahiliye Uzmanı Dr. Hatice Aliye Açıkalın (d. 1909- ö. İstanbul, 13 Mayıs 2003) ile birlikte yazdı. Dr. Hatice Aliye Açıkalın; Uşaklıgil ailesinden, Rukiye Uşaklıgil (Akalın)’in eltisi olup Sultan II Abdülhamid’in son mabeyincisi Ali Cevat Bey’in kızıydı.

(Elektrokardiografi-Hatice Cevat Açıkalın, Oğuz Uşaklıgil-İsmail Akgün Matbaası-1964-İstanbul)

4- 1967 yılında “Pratik Gastroenteroloji” isimli eserini İstanbul İskender Matbaasında neşretti.

Müellifi: Ömer Aşçı

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr‘a aittir.

www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır.

Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

www.usaktayiz.com ‘daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir