tarafından eklendi tarafından eklendi

Prof. Dr. Pınar Okyay; Uşaklı Korona Bilim Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Pınar Okyay; Uşak ili Eşme Kazası Takmak Köylü bir babanın çocuğu olarak Aydın’da dünyaya gelen Türkiye’nin seçkin Halk Sağlığı Profesörlerinden Korona-virüs Bilim Konseyi Üyesi bir akademisyendir.

Prof. Dr. Pınar Okyay;  Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim görevlisi olup yanı sıra Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) Yönetim Kurulu Başkanlığı, T24 İnternet Haber Sitesi Yazarlığı ve Sağlık Bakanlığı Korona-virüs Bilim Kurulu Üyeliği gibi önemli görevler ifa etmektedir.

Prof. Dr. Pınar Okyay; Uşak İli kökenli oluşunu T24 İnternet Haber Sitesinde yayımlanan “29 Ekim” isimli makalesinde şöyle anlatır:

O adam bir meşe ağacının altında soluklanır arkadaşlarıyla.O meşe ağacı,Memleketim Eşme’de.Takmak köyünde.Takmak köyü, Türkmen köyü.

Kilim dokunur.Hayat ağacı işlenir ilmeklerle.O adam, bir meşe gibi sağlam, bir Takmak Kilimi kadar renkli bir hayat dokur halkına.Cumhuriyettir dokuduğu,laikliktir,eşitliktir.

Bir 29 Ekim bir kez daha,Ancak onun adıyla okununca,umuttur. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.


T24 İnternet Haber Sitesi- 29 Ekim-31 Ekim 2021

Prof. Dr. Pınar Okyay’ın Biyografisi

Prof. Dr. Pınar Okyay; Uşak ili Eşme Kazası Takmak Köyünden yetişen memur bir babanın kızı olarak 1956 yılında Aydın Vilayetinde dünyaya gelmiştir.

 • İlköğretimini Aydın’da tamamladıktan sonra lise öğretimini 1983 yılında Bornova Anadolu Lisesinden mezun olur.
 • Lisans eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1983-1989 yılları arasında gördüğü eğitim ile tamamlamıştır.
 • İzmir ve Manisa Sağlık Ocaklarında, Bornova Sağlık Grup Başkanlığında ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğünde, İstatistik Şube Müdürü ve İl Kalite Güvence Koordinatörü olarak on yıl boyunca görev yaptı.
 • Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalında ise 1993-1998 yılları arasında eğitim görerek lisans üstü eğitimini tamamlar.
 • 1998 yılında İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İstatistik Şube Müdürlüğüne, 1999 yılında da İzmir İl Kalite Güvence Koordinatörlüğü görevlerine getirildi. Bornova Sağlık Grup Başkanlığında başkan yardımcısı olarak eğitim ve istatistik sorumlusu olarak çalışmıştır. Sağlık Bakanlığı İzmir 70. Yıl Sağlık Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Tıbbi İstatistik ve Bilgisayar Bölümü’ne 1995-1996 Eğitim-Öğretim Yılı I. Döneminde “Örnekleme” 3 saat/hafta ve “Sağlık alanına özel ölçütler” 4 saat/hafta olmak üzere ders vermiştir. 1997 yılında Sağlık Bakanlığı bursu ile London School of Hijyene and Tropical Medicine’nde üç ay süresince Epidemioloji ve Biyoistatistik dersleri almıştır.
 • 2000-2001: ÖĞRETİM GÖREVLİSİ Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı
 • 2001-2006: YARDIMCI DOÇENT Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı
 • 2006-2011: DOÇENT Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı
 • 2011-: PROFESÖR Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Epidemioloji Bilim Dalı
 • 2006-2011 yılları arasında öğretim üyeliğine ek olarak Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi başhekim yardımcılığı görevini yürüttü. Aydın Sağlık Yüksek Okulu (ASYO) ve Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunda ders verdi.
 • Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisinde 2004-2010 yıllarında Yayın Kurulu üyeliği ve İstatistik Danışmanlığı yaptı. Çok sayıda uzmanlık, yüksek lisans ve doktora jürisinde görev almıştır. Epidemioloji, Biyoistatistik,Sağlık Araştırmaları, Sağlığın Geliştirilmesi ve Kadın Sağlığı alanlarında önemli çalışmaları oldu.
 • 2011 yılından beri TÜBİTAK Orta öğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Sosyoloji Dalı Jüri Üyesi görevini sürdürmektedir. Uluslararası web tabanlı bir öğretim ortamı olan “Supercourse”da yazar ve tercüman olarak görev yapmaktadır. 2000 yılından bu yana üniversite bünyesinde yapılan Temel Eğitim Becerileri Kursunun sürekli eğitmeni; 2013 yılından beri de Sağlıkta Araştırma Kursunun sorumlusudur.
 • 2018 yılında Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER)  Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilmiştir.
 • 3 Avrupa Birliği, 1 UNDP/Sabancı Vakfı, 1 DPT olmak üzere 17 adet projede çeşitli görevler almıştır. Okyay’ın ulusal ve uluslararası dergilerde özgün makaleleri yer almıştır. SCI, SCI Expanded, SSCI indekslerince taranan dergilerde yayımlanan 28 adet özgün makalesi ve ulusal indekslerde de 35 akademik yayını bulunmaktadır. Toplamda 7 adet kitapta, editör veya bölüm yazarı olarak görev aldığı birçok çalışması da bulunuyor. 2015’ten beri makaleleri toplam 288 atıf almıştır; h-indeksi 13’tür.
 • Evli ve iki çocuğu bulunmaktadır.
Müellifi: Ömer AŞCI

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr‘a aittir.

www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.

İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.usaktayiz.com ‘daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.

Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir