Mustafa Halit Üner

Mustafa Halit ÜNER; Uşak Şeker Fabrikasına yaklaşık 4 sene tesviyeci ve kaynakçı ustası olarak hizmet edip 48 yaşında Konya Milletvekili seçilmiştir.

Mustafa Halit ÜNER

Mustafa Halit Üner’in 1935-1939 yılları arasında milletvekilliği yaptığı TBMM’nin V. Dönemi; üyelerinin çoğunluğunu Türkiye Cumhuriyeti‟nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‟ün belirlediği son Meclis olma özelliğine sahiptir.1935 genel seçiminde Konya’daki CHF adaylarının hepsi müntehib-i saniler tarafından “ittifakla” seçilmişlerdir.İki aşamalı (müntehib-i evvel ve müntehib-i sani) sisteminin uygulandığı 1935 genel seçimlerinde iki yeni uygulama hayata geçirilmiştir. Zaten başka bir alternatif de yoktur. Bu dönemde Konya’yı temsil eden milletvekilleri; Ali Fuat Cebesoy, Şefket Dağ, Ahmet Hamdi Dikmen, Mustafa Eken, Ali Muzaffer Göker, Kazım Gürel, Bediz Morova, Kazım Okay, Mehmet Naim Onat, Tevfik Fikret Sılay, Cemal Tekin, Ali Rıza Türel, Osman Şevki Uludağ, Mustafa Ulusan ile birlikte çalıştı. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/165242

Mustafa Halit Üner Biyografisi

Mustafa Halit Üner 1887’de İstanbul Üsküdar’da doğdu. Babası Mehmet Bey, annesi Fatma Recebiye Hanım’dır. İlk tahsilini Üsküdar Paşa Kapısı Mektebinde tamamladı.

1898’de Bahriye Sanayi ve İmalat-ı Sıbyan Taburu’na kaydoldu ve inşaat tezgâhlarında zırhlı ustaları yanında yetişti. 21 Kasım 1910’da Muallim Sanayi Başçavuşu olarak terhis edildi.

8 Aralık 1910’da geçici, 14 Haziran 1911’de daimi usta olarak Tersane inşaat tezgâhlarına girdi. Birinci Dünya Savaşında makine dökümhanesinde,mermi tornahanesinde, imalatı harbiye işlerinde çalıştı. Bahriye fabrikaları ambarında baş ambarcılık yaptı. İmalatı Mütenevvia Fabrikasında Boruhanede çalıştı. 27 Aralık 1925’de Balıkkesir Balya Karaydın madenleri şirketinde görev aldı.

23 Nisan 1931’de Uşak Şeker Fabrikasına girdi.Uşak Şeker Fabrikasına yaklaşık 4 sene tesviyeci ve kaynakçı ustası olarak hizmet etti.

Uşak Şeker Fabrikasından 25 Şubat 1935’de ayrılıp 1935 genel seçiminde seçilerek Konya milletvekili olarak TBMM’nin V. Döneminde hizmet etti.

Evli ve 5 çocuk sahibidir. 15.04.1958 tarihinde vefat etmiştir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.