tarafından eklendi tarafından eklendi

Uşak Tarihi -Haşim Tümer-Uşak Halk Eğitimine Yardım Derneği Kültür Yayınları-1971

Download

- Stars (0)

205 Downloads

Owner:
Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/usaktayi/public_html/wp-content/plugins/memphis-documents-library/includes/mdocs-post-page.php on line 154

Version: 1.0

Last Updated: 15-02-2021 23:02

Share
DescriptionPreviewVersions
UŞAK TARİHİ - HAŞİM TÜMER.pdf

“Uşak şüphesiz büsbütün tarihsiz, hadisesiz ve kalıntısız değildir. O, Anadolu yarımadasının orta-batı kavşağında yer almış, tarihi olayların olum seyri içinde yaşamıştır. İlk kuruluşunda bir mandra iken köy, çoğala çoğala nahiye, kaza ve inkişaf ede ede bugünkü şeklini alarak vilayet olmuştur. Bu gelişme, bu oluşma yüzyılları içinde Uşak dolayları elbet Anadolu yarımadasının mukadderatı içine girmiş, tarihi olayların medd-ü cezrine tabi olmuştur. Fakat bizzat Uşak hüviyeti ile tarihlenmiş, belirli bir rol ile sahifelenmemiştir.

Bu yorumlama, tarih ve milat öncesi çağlara olduğu kadar tarih ve milat sonrası zamanlara da şamildir. Yani Uşak, mesela ne Hattuşaş kaderinde ve Kadey sahnesindedir, ne de yakın zamanın bir Malazgirt nasibinde veya feodal devir beylerinden birine merkezdir.

Bu sebepten biz, Uşak’ın gerilerdeki tarihi geçmişini belirtmeye çalışırken coğrafyası üzerinde gezindik. Anadolu’dan gelmiş ve milletlerin Uşak toprağı ile ilgili olanlarını ve etkilerini inceledik.” (Önsözden)

Yorumlar

Akademisyen Ebru Gültekin

Memleketim olan Uşak’ı daha da fazla incelemeye girdim! Teşekkürler.!!

Uşak Tarihi Tabakhane Hamamı « Eski Uşak Araştırmaları Derneği

[…] Haşim Tümer,Uşak Tarihi, Uşak Halk Eğitimine Yardım Derneği Kültür Yayınları, İstanbul, … […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir