Fatih Terim ‘in Uşakspor’a Attığı Gol

Fatih Terim ‘in 27 Mayıs 1973 tarihinde Uşak Spor ‘a Adana Demir Spor kaptanı olarak attığı gol futbol kariyerinde ki kırılma noktalarından biridir.

Adana Demir Spor Adana‘da, Uşak spor‘ u Fatih Terim ve Bektaş Yurttaş’ ın golleri ile 2-0 yenerek şampiyon olarak Türkiye 2. Futbol Ligi Beyaz Grup‘tan 1.Lig (Günümüzde Spor Toto Süper Lig)‘e çıkıyordu. Bu Fatih Terim’in futbol kariyerinde ki yükseliş ivmesinin başladığı ilk kırılma oldu.

Adana Demir Spor formasıyla 1972-73 sezonunda gösterdiği üstün performans ve Uşak spora attığı gol ile takımının şampiyonluğunda büyük bir pay sahibiydi. Türkiye futbol dünyasının büyük kulüplerinin takibine girmişti. O yıllarda Fatih Terim, santrafor veya orta sahada forvet arkası mevkilerinde oynamaktaydı. O sezon takımın en çok gol atan oyuncuları, 9’ar gol atan Bektaş Yurttaş ve Fatih Terim’di.

Fatih Terimin Uşakspor'a Attığı Gol sonrası Galatasaraya transferi

Fatih Terim futbol kariyerinde ki asıl büyük yükselişi başlatan kırılma; 13 Nisan 1974 tarihinde ki Galatasaray’ın Adana Demir Spor ‘a kendi sahasında 0-1 yenildiği maç oldu. Bu maç sonrası 8 Temmuz 1974 tarihinde Galatasaray’a transferiyle başlayan süreç onu Türk Futbolunun zirvesine taşıdı.

Türkiye 2. Futbol Ligi 1972-73 sezonu Beyaz Grup Puan Durumu

Türkiye 2. Futbol Ligi 1972-73 sezonunu sonunda “Kırmızı Grup” lideri Kayseri Spor ile “Beyaz Grup Lideri” Adana Demir Spor” olmuştu. Uşak Spor Türkiye 2. Futbol Ligi 1972-73 sezonunu 8.likle tamamladı.

Türkiye 2. Futbol Ligi 1972-73 sezonunda Uşak Spor ‘un kadrosunda şu futbolculardan oluşuyordu; Soldan sağa:

Ayaktakiler: Hanna Büyükyılmazel, Mehmet Öğreten, Ümran Kaçar, Ahmet Töze, Adil Eric.

Oturanlar: Nihat, Mustafa Yücel, Hüseyin Yurdusev, İbrahim Varol, Zorbay Kalkan, Orhan Atmacan

Fatih Terimin Uşakspor'a Attığı Gol öncesi Uşakspor kadrosu
Foto: Adil Eric arşivinden Uşak sporun 1972-73 yılı kadrosu
SıraTakımOGBMAGYGGFPuanEleme veya küme düşme
1Adana Demirspor3018754115+26431973-74 Türkiye 1. Futbol Ligi
2Sivas Spor30
3Zonguldak Spor30
4İskenderun Spor30
5Balıkesir Spor30
6Konya İdman Yurdu30
7Ankara Demir Spor30
8Uşak Spor30117122124-329
9Aydın Spor30
10Lüleburgaz Spor30
11Kocaeli Spor30
12Altınordu Spor30
13Kütahya Spor30
14Beykoz Spor 30
15Feriköy Spor301973-74 Türkiye 3. Futbol Ligi
16Karşıyaka Spor301973-74 Türkiye 3. Futbol Ligi
Türkiye 2. Futbol Ligi 1972-73 sezonu Beyaz Grup

Adana Demir Spor: 2-Uşak Spor:0 /27 Mayıs 1973

Fatih Terimin Uşakspor'a Attığı Golüden önceki sezon

Uşak spor 1971-72 sezonunda Adana Demir Sporu kendi sahasında 1-0 yenmişti. Uşak Spor 28 Ocak 1973 tarihinde kendi sahasında Adana Demir Spor ile karşılaşmıştı. Bu maçta Adana Demir Spor zor zahmet beraberlik alabilmişti. Uşak Spor korkulan bir rakip haline gelmişti.

Ligin son Maçı idi. Rakip Uşak Spordu. Adana Şehir Stadı (5 Ocak Stadı) baştan aşağı süslenmiş, şampiyonlukta büyük payı olan Muharrem Gülergin’in 25 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde portresi tribünlere asılmıştı. Taraftarlar ellerinde mavi-lacivert bayraklarla bir bayram sevincine hazırlanıyorlardı. 30 Bin Adanalı stadı doldurmuştu, hasılat rekoru kırılan o gün stad adeta şenlik yeriydi. Adana millet vekilleri, Adana ve çevre illerin valileri, mülki ve askerî erkanı da bu maçı izleyenlerin arasındaydı. Takımların sahaya çıkmalarıyla yeri-göğü inleten tezahürat, havaya uçurulan 30 güvercin ve sahayı kaplayan rengarenk konfetiler arasında Demirsporlu futbolcular sahaya çıktılar.

Adana 5 Ocak Stadı- 27 Mayıs 1973

Adana Demir Spor Kadrosu:

Erden (7 Yıldız) Burhan (6 Yıldız), Haydar (6 Yıldız), Ahmet (6 Yıldız), Suphi (7 Yıldız) Sakıp (7 Yıldız) Alaettin (7 Yıldız), Hasan (6 Yıldız), Şükrü (7 Yıldız), Fatih (6 Yıldız), Bektas (7 Yıldız)

Uşak spor Kadrosu:

Adil (7 Yıldız), (Müfit 6 Yıldız) Hanna (6 Yıldız), Abdullah (6 Yıldız) Mehmet (6 Yıldız), Ayhan (6 Yıldız), Mustafa (7 Yıldız) Zorbay (7 Yıldız), Orhan (6 Yıldız), Ahmet (6 Yıldız), Nihat (6 Yıldız), İbrahim (6 Yıldız)

İkinci Türkiye Ligi Beyaz Grubunda haftalardır liderliği kimseye kaptırmayan Adana Demirspor, Uşakspor’u 2-0 yenerek lig maratonunu şampiyon olarak göğüsledi.

Karşılaşmaya oldukça temkinli başlayan Adana Demirspor’u liderliğe götüren ilk gol birinci yarının 28 dakikasında Uşak sporlu Ayhan’ın ayağından geldi.

Şampiyonluğunu Uşakspor’un kendi kalesine attığı bu golle ilân eden Adana Demirspor “Şampiyon” sesleri arasında ikinci golünü Bektaş’ın ayağından 79. dakikada kazandı. Karşılaşmayı galip bitiren Adana Demirspor, bu skorla Birinci Türkiye Ligine yükseldi.

Cumhuriyet Gazetesi-28 Mayıs 1973

Fatih Terim’in Uşak Spora Attığı Gol

Adana Demir Spor-Uşak Spor maçında dakikalar ilerledikçe herkeste belli belirsiz bir korku, bir endişe baş göstermişti. Maçta gergin anlar yaşanıyordu.

Uşakspor’un bu maçta ki kalecisi Adil Eriç, Fatih Terim’in attığı golü şöyle anlatıyor:

Maçın ilk yarısında 28. dakikada Adana Demir Spor akınında kaptan Fatih Terim Uşak spor kalesine çektiği şut Uşak Spor oyuncusu Ayhan abinin talihsiz bir müdahalesiyle gol oldu. Gol sonrası Adana Demir Sporlu futbolcuların sevinçle sarılmasıyla Ayhan abi yumruk attı. Sonrasında arbede meydana geldi.

Adil Eriç-Ömer Aşçı Görüşmesi/01.12.2021

Uşak sporlu futbolcular Fatih Terim ve Bektaş Yurttaş’ ın gollerine ve Adana Demirspor’un şampiyonluğuna engel olamadılar! Stad adeta ana-baba gününe dönmüştü, binlerce seyirci tel örgüleri aşarak sporcuları kucakladılar, öptüler, sarıldılar, tarihi bir ilah gibi sahanın içinde zafer geçidine tabi tuttular. Adana o gün sabaha kadar uyumadı! Adana Demirspor artık 10 yıl sürecek Birinci Lige çıkmıştı.

Uşak sporlu futbolcular Fatih Terim ve Bektaş Yurttaş’ ın gollerine ve Adana Demirspor’un şampiyonluğuna engel olamadılar! Stad adeta ana-baba gününe dönmüştü, binlerce seyirci tel örgüleri aşarak sporcuları kucakladılar, öptüler, sarıldılar, tarihi bir ilah gibi sahanın içinde zafer geçidine tabi tuttular. Adana o gün sabaha kadar uyumadı! Adana Demirspor artık 10 yıl sürecek Birinci Lige çıkmıştı.

Kayseri Spor:6-Adana Demir Spor:5/26 Haziran 1973

Türkiye 2. Futbol Ligi 1972-73 sezonunun da “Kırmızı Grup” lideri Kayseri Spor ile “Beyaz Grup Lideri” Adana Demir Spor” olarak şampiyon oldular.

Bu şampiyonluk sonrası iki takımda 1.Lige çıkmaya hak kazanmıştı. Lakin iki şampiyon arasında yapılan maç ile birisi Türkiye 2. Futbol Ligi şampiyonu ile edilecekti. Türkiye 2. Futbol Ligi şampiyonu ile Başbakanlık Kupası’nı kazanan takım arasında ise Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası finali oynanmaktaydı.

Tarih:12 Haziran 1973-20.00

Yer: Ankara19 Mayıs Stadyumu

Hakem: Talat Tokat

KAYSERİSPOR: Rızkullah Fakasoğlu, Oğuz Güven, Osman Nuri Turhan (Çetin Özkaynak), Nuri Zincirci, Bülent Meray, Esat Güneşkutar, Selçuk Gür, Ersel Altıparmak, Metin Ülgen, Mustafa Yücel, Cemil Eğriboz

ADANA DEMİR SPOR: Erden Arat, Burhan Sürer, Haydar Zibel, Ahmet Yaşar, Suphi Arabul, Sakıp Özberk, Alaattin Bukağılı, Harun Kaya, Şükrü Özenoğlu, Fatih Terim, Bektaş Yurttaş

https://tr.wikipedia.org/wiki/1972-73_T%C3%BCrkiye_2._Futbol_Ligi

Başlangıç düdüğünün ardından 3. Dakikada Adana Demir Sporlu Bektaş Yurttaşın golüne karşı 70. Dakikada Kayseri Sporlu Mustafa Yücel’in golü geliyordu. Maçın normal süresi beraberlikle bitince penaltılara geçildi. Penaltılar bitiminde karşılaşma Kayseri Spor:6-Adana Demir Spor:5 skoruyla tamamlanmıştı.

Maç sonucu kazanan Kayserispor’un Türkiye 2. Futbol Ligi şampiyonu olarak ilan edilmesi gerekmesine rağmen ilginç bir vaziyette Türkiye Futbol Federasyonu tarafından her iki takım da şampiyon olarak ilân edilmiştir.

Fatih Terim’in Futbolculuk Kariyeri

Fatih Terim’in “Futbol Kariyeri” 1968-69 yıllarında Adana Ceyhan spor ‘da başladı. Sonrasında Adana Demir Spor ve Galatasaray’da oynadı. 7 Kez U-19, 10 kez Ümit Milli ve 51 kez de A Milli olmak üzere toplam 68 kez Türkiye Milli Futbol Takımı forması giyen Fatih Terim, bu maçlarda 2 gole imzasını atmıştır. Ayrıca aralıksız 51 kez A Milli Takım forması giyerek bir kez daha adını Türk futbol tarihine yazdırmış oldu. Galatasaray’daki oyunculuk kariyeri boyunca yürüttüğü kaptanlığı sayesinde tüm zamanların en sevilen Galatasaray oyuncularından biri haline geldi. Galatasaray formasıyla 327 maç oynadı.

Müellifi: Ömer AŞCI

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr ‘a aittir.

www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.

İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.usaktayiz.com ‘da ki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.

Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.