tarafından eklendi tarafından eklendi

Eşmeli bir Rum Çocuğu: Evelyn Jean Mackin

Dünya’da El Terapisi(Hand Therapy)’nin Kurucusu kabul edilen Evelyn Jean (Manbeck) Mackin; Uşak-Eşmeli Rumlardan birinin çocuğu olarak 15 Kasım 1922 tarihinde Amerika’nın New York Şehri içinde yer alan Jersey Cityde Dünya’ya geldi.

Türkiye’den Evelyn Mackin Bursu kazanarak El Terapisi eğitimi ve Amerikan El Fizyoterapistleri Kongresine katılmak amaçlı Amerika’ya giden Fizyoterapist Salime Yılmaz Altunbay hatıralarında şöyle bahsediyor:

Amerika 2001-Bir yıllığına Amerika’da olmak için başvurduğum Evelyn Mackin Bursundan haber gelmişti. 2003 yılında Philadelphia Thomas Jeferson Hastanesi’ne giderken memleketi UşakEşme den halılar götürdük hediye.Evelyn MACKİN sevgi, dostluk ve bilgi paylaştı. Kurslara ve dirsek kongresine katıldım.Terry Skirven’la çalıştım.

Uzman Fizyoterapist Salime YILMAZ ALTUNBAY-Mesleki Anı:El Fizyoterapistinden Anılar Yayın Tarihi : 10-05-2020

Yunan Ordusu’nun Anadolu İşgali’nin 30 Ağustos 1922 tarihinde yenilmesiyle 1 milyondan fazla Rum Ortodoks Anadolu topraklarını terk ederek Yunanistan’a göç etmiş ancak orada karşılaştıkları fakirlik ve ekonomik sorunlar, yerleşimdeki problemler ve yerleşikler tarafından dışlanma gibi sorunlar nedeniyle rahat edememişler ve bir kısmı Amerika’ya göç etmek zorunda kalmıştır.

Eşmeli bir Rum Çocuğu Evelyn Jean Mackin
Eşmeli bir Rum Çocuğu Evelyn Jean Mackin

Evelyn Jean Mackin Kimdir?

Evelyn Jean Mackin; Dünya’da Fizyoterapi veya Fizik Tedavi camiasının zirve isimlerinden olup El Terapisi alanının kurucu annesi olarak tanımlanmaktadır. Tıp tarihi uzmanlarının Amerika’nın tıbbi bilgiye en büyük katkısı olduğunu söyledikleri Index Medicus’un ilk editörüydü.”El Terapisi Yöntemi” eseri günümüzde de en etkili tedavi yöntemi olarak uygulanmakta olup el terapistleri için temel bir referans olarak kullanılıp el terapisinin İncil’i olarak kabul edilir.Uluslararası El Terapisi Dernekleri Federasyonu’nun ilk Başkanıydı ve aynı zamanda hakemli bir bilimsel dergi olan El Terapisi Dergisi’nin ilk editörüdür.

Philadelphia El Merkezi, Dünya’da El Terapisi alanına ilgi duyan El Cerrahı ve Fizyoterapistlerin eğitimi için genç meslektaşlarına Uluslararası Evelyn J. Mackin Bursu ile güçlü bir akademik destek vermektedir. Bu bursu almaya hak kazanan genç fizyoterapistler, Philadelphia Thomas Jefferson Üniversite Hastanesi’nde klinik deneyim kazanıp aldıkları eğitimle bu alanda uzmanlaşabiliyorlar.

Evelyn Jean Mackin Biyografisi

Evelyn Jean (Manbeck) Mackin; 15 Kasım 1922 tarihinde Amerika’nın New York Şehri içinde yer alan Jersey City’de İrlanda göçmeni bir baba ve Uşak-Eşmeli Rum bir anneden Dünya’ya geldi.Pensilvanya Eyaleti’nin merkezi olan Philadelphia Şehri’nin ilçelerinden Norristown’da büyüdü. 1940 yılında Norristown Lisesi’nden mezun oldu. 1944 yılında Pennsylvania Üniversitesi Fizik Tedavi Okulu’ndan mezun oldu. 

Evelyn J. Mackin; lisans eğitimi sırasında ilgi duyduğu El Rehabilitasyonu alanına yoğunlaşarak ömrü boyunca yaptığı mesleki çalışmalarıyla fizik tedavinin bu alanında uzmanlaştı.

Philadelphia Thomas Jefferson Üniversite Hastanesi’nde cerrahlar James M. Hunter ve Lawrence H. Schneider ile birlikte 1973 yılında El Cerrahisi ve El Terapisi uzmanlıklarını birleştiren Philadelphia El-Omuz Merkezi/Philadelphia Hand to Shoulder Center ‘ni kurdu.

El Cerrahisi ve Rehabilitasyonu alanında Dr. Schneider, Dr. Hunter ve Bayan Mackin tarafından geliştirilen “El Terapisi Yöntemi” ABD ve Dünya çapında kurulmuş diğer merkezler için bir model haline geldi.Philadelphia El-Omuz Merkezi’nin 1974 yılında düzenlediği sempozyumda tanıtılan “El Terapisi Yöntemi” büyük ses getirdi.El rehabilitasyonu ya da el terapisi, sadece el değil, el bileği, dirsek, omuz fizyoterapi ve rehabilitasyonunu bilimsel bir çerçevede sunan tedavi yaklaşımıdır.Bu sempozyumda yayınlanan “El Terapisi Yöntemi” eseri günümüzde de en etkili tedavi yöntemi olarak uygulanmakta olup bu metin el terapistleri için temel bir referans olarak kullanılıp el terapisinin İncil’i olarak kabul edilir. Bayan Mackin, el terapisinin incisi olarak kabul edilen bu metnin ilk beş baskısının ortak editörüydü. 

El Terapisi Annesi

Evelyn J. Mackin;Dünya’nın dört bir yanındaki el terapistleri tarafından onurlandırılarak “El Terapisi’nin Annesi” olarak konferanslarda tanıtıldı.Adını taşıyan burslar ve ödüller düzenlendi. Sahada ön plana çıksa bile, Bayan Mackin Philadelphia’daki hastalarına bağlı kaldı ve elleri tamamen kazalara ve endüstriyel aksiliklere karışan insanları tamamen üretken yaşamlara dönebilmeleri için rehabilite etti.

Bayan Mackin, oğlu Dr. Glenn Mackin ve kocası Alexander Mackin ile birlikte yaşlandı.Evelyn Jean (Manbeck)Mackin; El terapisinin yeni disiplininde dünya çapında binlerce fizik ve mesleki terapistin eğitilmesine yardımcı olan Philadelphia merkezli el terapisinde öncü 97 yaşındaki Mackin, 19 Şubat 2020 Çarşamba günü Pensilvanya’da bir emekliler için yaşam kompleksi olan Bethlehem-Kirkland Village’de vefat etti.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir