Deniz Arslan; Uşak’tan Rehavet Havası

Deniz Arslan; Uşak‘ta geçen çocukluk ve gençlik hatıralarını mizahi ve rahat üslubu ile öyküleştiren Türk Edebiyatının son dönem başarılı yazarlarındandır.

Deniz Arslan

Twitter profilinde yazarlık işlerini ” fikirsizlik tahsili, yalancılık sanatı” olarak tanımlamaktadır. Öykü yazarlığı yanında kısa film yönetmenliği, senaryo yazarlığı, çevirmenlik, editörlük, deneme ve spor yazarlığı yapmakta olup Berlin’de yaşamaktadır.

Deniz Arslan’ın Biyografisi, Eserleri ve Ödülleri

Deniz Arslan

Deniz Arslan;17 Mayıs1979 tarihinde Uşak‘ta dünyaya geldi. İlk okul eğitimine Uşak Mehmetçik İlkokulunda başladı. Sonrasında “Uşak Orhan Dengiz Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur. Türkiye derecesi yaparak girdiği Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesinde Lisans Eğitimini tamamlamıştır. ABD’de aynı alanda yüksek lisans yapmıştır.

Deniz Arslan’ın Eserleri ve Ödülleri

Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Hisar Kısa Film Festivali (2008)’nde senaryo yazarlığı ve yönetmenliğini yaptığı “A Possible End(Muhtemel Son) isimli kısa film ödüle layık görüldü. Bu film İMDP beğeni endeksinde 10 üzerinden 8,5 puan ile listelenmektedir.

https://www.imdb.com/title/tt1475530/

Deniz Arslan-Gözümün Nuru(2013)

Senaryo ekibinde yer aldığı “Gözümün Nuru” isimli film 2013 yılında Adana’da düzenlenen 20. Altın Koza Film Festivali’nde ” En İyi Film-En İyi Senaryo-En İyi Kurgu” alanlarında birincilik almıştır. Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) 2013 yılında düzenlediği 46. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri Yarışmasında “En İyi Kurgu” alanında ikincilik ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca bu film Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde En İyi Film ve CINEMED Montpellier Film Festivali, “Senaryo Geliştirme Desteği” Büyük Ödülü ve Moskova Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü‘ne layık görüldü.

Deniz Arslan; Uşak’ta geçen çocukluk ve gençlik hatıralarını ilk kitabı olan “Rehavet Havası (2015)”nda mizahi ve rahat bir üslupla öyküleştirmiş. Bu öykü kitabı; Uşak’ın Banaz ilçesinde yapılacak hiçbir şey olmadığından, etraflarındaki çemberi kırıp dünyaya temas etmek ve hayallerini bir kez olsun gerçek kılabilmek için kendi sıkıntılarını en iyi anlayacak müzisyene Bruce Springsteen’s “hayal kırıklarının başkenti” Banaz’da konser vermesi için ulaşmaya çalışan bir grup gencin hikâyesiyle başlıyor.

Cumhuriyet Kitap-8 Ekim 2015Can Öktemer
Deniz Arslan- Rehavet Havası (2015)
Deniz Arslan-Rehavet Havası (2015)

“Önceleri bir fantezi olarak ortaya çıkmıştı Banaz’a Bruce Springsteen’s getirme fikri. Öyle ki çekirdek dörtlüden ben dahil iki kişi, hayatımız boyunca bir tane olsun Bruce Springsteen şarkısı dinlememiş adamlardık o güne dek. İşsiz güçsüzlüğümüzden gamlanmadığımız, konuşarak ve yürüyerek bir ömrün tüketilebileceğine inandığımız güneş live apolitik günlerdi onlar.

—Deniz Arslan-Rehavet Havası (2015) sayfa 91
Deniz Arslan- Disturbed Earth /Rahatsız Dünya

Deniz Arslan’ın Barış Uygur ve Paris Helene Furst’la birlikte 2020 yılında senaryo ekibinde yer aldığı “Disturbed Earth /Rahatsız Dünya” filminde yer almış. Bu film 21 Kasım 2020- 14 Şubat 2021’de düzenlenen Luleå Bienali’nde “Disturbed Earth” adıyla sergilemişti. Didem Pekün’ün yönettiği “Disturbed Earth” adlı bu film; prömiyerini İngiltere’nin en büyük film organizasyonu olan BFI London Film Festivali’nde yapacak.1995 yılında Srebrenitsa’da BM’nin vasiyeti altında meydana gelen 21. Yüzyılın son soykırımını konu alan film, festivalin yaratıcı sinema anlatımlarının yer aldığı Experimenta bölümünde gösterilecek. 77 ülkeden 158 filme yer veren festival 6-17 Ekim tarihleri arasında büyük oranda fiziksel olarak düzenlenecek.

https://artam.com/makaleler/konular-konuklar/pekunun-filmi-londrada


Müellifi: Ömer AŞCI

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr ‘a aittir.

www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.

İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.usaktayiz.com ‘da ki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.

Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.