tarafından eklendi tarafından eklendi

Anadolu’nun Futbol Sporu ile Tanışması

Osmanlı Devleti Döneminde Anadolu’nun futbol ile tanışması 1877 yılında İzmir’de Levanten gençlerin gayretleriyle Bornova çayırında olmuştur.

Uşak’ta da faaliyet gösteren “Sydney La Fontaine’s Carpet Company /Sidney La Fontaine Halı Şirketi “sahibi James La Fontaine Türkiye’ye futbolu öğreten ilk kişidir.

. Dünya üzerinde modern anlamda kurulan ilk kulüp olan Sheffield FC, İngiltere'de 1857 yılında kurulmuştur.

Futbol; Dünya üzerinde oynanan en eski oyunlardan biridir. Tarihi kayıtlar Çin’den Peru’ya kadar neredeyse tüm toplumlarda futbola yakın top oyunlarının oynadığını gösteriyor. Modern Futbolun başlangıcı, futbolun ilk yazılı belgesi olan Cambridge Üniversitesi’nde 1848 yılında oluşturulan Cambridge kuralları ile olmuştur. Dünya üzerinde modern anlamda kurulan ilk kulüp olan Sheffield FC, İngiltere’de 1857 yılında kurulmuştur. İngiltere için ‘Futbolun Beşiği’ tabiri bu nedenle kullanılmaktadır.

Osmanlı Dönemi Anadolu’nun İlk Futbol Kulüpleri Ne Zaman Kuruldu?

Osmanlı Devleti Döneminde Anadolu’da ki ilk futbol takımları “Smyrna FC veya Bournabat Football and Rugby Club” ismiyle 1894 yılında İzmir’de kuruldu. İzmir şehri değişime ve gelişime açık yapısı ile Osmanlı Devleti’nde ilklerin yaşandığı bir şehir olmuştu ve bu özelliğini spor alanında da sürdürdüğü görülür.

Türk vatandaşlara cemiyet kurma yasağı olduğundan dolayı Türk takımlar kurulamıyor ya da kurulduğu gibi kapatılıyordu. Bundan dolayı kapatılmayan Türk takımları kurulana kadar Futbol tamamen İngiliz ve Azınlıkların elindeydi. Ancak kısa bir dönem sonra 1908 yılında Meşrutiyet ilanı ile bu yasak kalkmış ve Türk takımları birer birer kurulmaya başlamıştır.

1901 yılında İstanbul’da yaşayan iki İngiliz James Lafontaine ve Horace Armitage Kadıköy Futbol Kulübü ‘nü kurulmuştur. 1901 yılında kurulan ve aynı yıl kapatılan Black Stockings (Siyah Çoraplılar) Futbol Kulübü; Türkiye'nin ilk Türk futbol kulübüdür.

1901 yılında İstanbul’da yaşayan iki İngiliz James Lafontaine ve Horace Armitage Kadıköy Futbol Kulübü ‘nü kurulmuştur. 1901 yılında kurulan ve aynı yıl kapatılan Black Stockings (Siyah Çoraplılar) Futbol Kulübü; Türkiye’nin ilk Türk futbol kulübüdür.

İlk Türk spor kulübü 1903 yılında, Beşiktaş’ta 22 Türk genci tarafından kurulan Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübüdür. Adından da anlaşılacağı üzere kulübün ihtisası jimnastik, atletizm, eskrim gibi sporlardır. İlk futbol kulübü ise 1905’te kurulan Galatasaray’dır. Ardından 1907 yılında Fenerbahçe kurulur. Beşiktaş’ın futbol şubesi 1910 yılında kurulmuştur.

Birinci Dünya Savaşı’ndan evvel İttihat ve Terakki Partisi’nin müntesipleri tarafından 1912 yılında İzmir’de ki ilk Türk spor kulübü olma özelliğine sahip olan Karşıyaka Mümarese-i Bedeniye Kulübü kurulmasını takiben 1814 yılında Altay İdman Yurdu kurulmuştur.

Ömer AŞCI

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr ‘a aittir.

www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.

İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.usaktayiz.com ‘da ki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.

Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir