tarafından eklendi tarafından eklendi

Alman Nürnberg Gazetesinde 1843 Uşak Yangını

Almanya’nın Nürnberger Zeitung(Nürnberg Gazetesi); 1 Ocak 1843 tarihli nüshasında Anadolu Halıcılığının Başkenti Uşak Kazasında meydana gelen büyük bir yangını haberi veriyordu.

1843 yılında Uşak kazasında meydana gelen büyük yangın; Osmanlı ihracat rakamlarına ve Dünya’da giderek artan Uşak Halısı arzının azalması riski üzerine fiyatlara etki edebilecek önemde bir olaydı.


İplik ve model vererek Uşak ve çevresinde halı dokutmayla işe başlayan İngiliz şirketleri, her geçen yıl piyasadaki hakimiyetlerini katlayarak arttırmışlardır. 1870’lerde Uşak, Anadolu’daki halı üretiminin üçte birini üretmektedir.

D. Quataert, Manufacturing in the Ottoman Empire and Turkey, 1500-1950, Albany, NY: State University of New York Press, 1994, s.109.

Nürnberger Zeitung (Nürnberg Gazetesi)

Almanya’nın ticaret merkezlerinden Nürnberg’de kurulmuş olan Nürnberger Zeitung (Nürnberg Gazetesi) kısa sürede Avrupa çapında bir muhabir ağı kurarak Almanya’da ve Almanca konuşulan komşu ülkelerdeki yetkililer, soylular ve askerlerden oluşan geniş bir abone kitlesi oluşturmuştu.

1843 tarihli Uşak Yangını

Haber Metni

Türkei

(Konstantinapol, 31. Mai.) Eine bedeustende Feuersbrunst ist verflossene Woche in Ushak kvorgefallen.

Das Feuer brach in einem im Mittelpunfte des Bazars gelegenen Badsofen aus und verzehrte 200 Kaufläden, melchefast den ganzen Bazar bilden, dann 3 Khane und etwa 10 Mohngebäude.

Man, hatte Zeit gehabt, aus den Khanen und Buden den aröße ten Theil der Waaren wegzuschaffen.

Çevirisi

(İstanbul,31 Mayıs) Geçen hafta Uşak’ta yıkıcı bir yangın çıktı. Çarşının ortasında bulunan bir hamamda çıkan yangın, 200 dükkânı yakıp yıkarak neredeyse çarşıyı, ardından 3 han ve 10’a yakın konut binasını tamamen kül etti. Hanlardan ve çardaklardan malların büyük bir kısmını çıkarmak için zaman vardı.

Müellifi: Ömer AŞCI

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr ‘a aittir.

www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.

İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.usaktayiz.com ‘da ki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.

Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir