Alman Basınının Hedefinde ki Uşaklı Prof. Dr. Ahmet Ünalan Kimdir?

Prof. Dr. Ahmet Ünalan; 1976 yılında Uşak Karaboyalık Köylü Halil Bey ile Yapağılar Köylü Meryem Hanımın oğlu olarak Almanya’nın Duisburg Şehrinde dünyaya geldi. Ve Şu an Alman Basınının 2021 yılı başlarında başlattığı karalama kampanyasının odağında ki baş isim olarak görünmektedir.

Prof. Dr. Ahmet Ünalan

Uşaklı Hemşehrimiz Prof. Dr. Ahmet Ünalan; 2021 yılının ilk aylarından beri Alman Basını tarafından uğradığı itibar suikastı ve linç kampanyasıyla oldukça zor günler geçirmekte.. Alman Basını Prof. Dr. Ahmet Ünalan’ı profesörlük unvanının sahte olduğu, Ak Parti hükumetinin ajanı olduğu,….vs.gibi iddialarla mesnetsiz bir şekilde suçlamaktadır. Gelin Ahmet Beyin biyografisine odaklanalım.

Prof. Dr. Ahmet Ünalan Biyografisi

Prof. Dr. Ahmet Ünalan; 1976 yılında Almanya’nın Duisburg Şehrinde Uşaklı anne ve babadan Dünyaya gelmiş. İlk ,orta ve lise eğitimini Almanya’nın kuzeybatısında, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Düsseldorf iline bağlı bir kent olan Duisburg’ta tamamlamıştır.

Yüksek öğretimini Duisburg-Essen Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde bitirip akademik kariyer yapmıştır. Türkiye ve Almanya Siyasi Tarihi,Türkçe didaktik müfredat geliştirme,Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri,Avrupa’da azınlıklar, göç sosyolojisi, din sosyolojisi ve Siyasal söylemde İslam alanlarında yaptığı çalışmalarla akademik boyutta profesörlük payesi kazandı.

Duisburg-Essen Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü başkanlığına getirildi. 2008 yılında Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Eğitim Bakanlığı Türkçe Eğitim Danışmanlığına getirildi.

Ünalan akademide ve bürokraside sözü geçen, etkin ve saygın bir bilim insanıdır. Bu özellikleriyle hem Türk toplumu, hem de Alman toplumunun takdirini kazanmıştır. Ünalan analizleriyle ve bilimsel angajmanıyla özellikle Türkiye ve Almanya ilişkilerinde tarafsız – nesnel bir tavır ortaya koymaktadır. Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemektedir – bu yönde fazla sayıda söyleşi ve makalesi vardır. Açıkça Türkçe derslerinden yana tavır sergilemekte ve İslam dininin kamu tüzel kişiliği olarak tanınması için pozisyon almaktadır. Bu özelliği ile Türk toplumunun çok farklı kesimlerinde saygınlık kazanmıştır. Ünalan’ın Türk toplumunun çeşitli kesimlerini bir araya getirme ve Türk – Alman toplumlarını ortak kazanımlar ve hedefler doğrultusunda birleştirme özelliği belirgindir.

Turkuaz İnternet Gazetesi-07 Tem 2021

Prof. Dr. Ahmet Ünalan Neden Alman Basınının Hedefinde ki İsim?

Prof. Dr. Ahmet Ünalan, 2008 yılından beri Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Eğitim Bakanlığı Türkçe Eğitim Danışmanlığı görevini ifa etmektedir. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başbakanı Armin Laschet 16 Ocak 2021 itibarıyla Hristiyan Demokrat Birliği(CDU)’nin genel başkanı seçilmiştir. “Türk dostu” olarak bilinen Armin Laschet; Almanya Başbakanı Angela Merkel’den boşalacak koltuğa oturması muhtemel en güçlü adaylardan biri olarak görülüyor.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet 17 Mayıs 2021 tarihinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği – DİTİB’in Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Eğitim Bakanlığının denetim ve sorumluluğunda verilmekte olan İslam din dersi komisyonuna tekrar alınması doğrultusunda karar aldı.

Federal sistemin hakim olduğu Almanya’da, eğitim, eyalet hükumetlerinin sorumluluğunda ve 2020/2021 eğitim-öğrenim yılında Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletin’de 260 okulda 22 bin öğrenciye, 300’ün üzerinde öğretmen İslam din dersi veriliyor. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Eğitim Bakanlığı İslam Din Dersi Müfredatı Komisyonuna Diyanet İşleri Türk İslam Birliği(DİTİB)’in dahil edilmesi üzerine fırtına koparıldı. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği(DİTİB); Almanya’da yaşayan Müslüman Türklerin dinî, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak, ibadethaneleri yönetmek üzere faaliyet gösteren ve Almanya’da resmî olarak “Türkisch-Islamische Union der Anstalt für Religion e. V.” adıyla kayıtlı dernek statüsünde faaliyet gösteren bir kuruluştur.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Eğitim Bakanlığı İslam Din Dersi Müfredatı Komisyonuna Diyanet İşleri Türk İslam Birliği(DİTİB)’in dahil edilmesi olayından dolayı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Eğitim Bakanlığı Türkçe Eğitim Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Ünalan hedef tahtasına konuldu.

Alman Basınının mesnetsiz bu saldırıları; Kamuoyunda Türk ve Türkiye yanlısı olduğu bilinen Laschet’e seçim arefesinde zarar vermek, Alman bürokrasisi ve akademisinin içerisinde Ünalan gibi Türkiye karşıtı olmayan – dengeli ilişkiler geliştirebilen kişileri yıpratmak ve Türk konsoloslukları ve Türk toplumuyla iyi ilişkiler geliştirilmesine engel olmayı amaçlamaktadır.  Hedef Türklerin yanında olan, Türkiye karşıtı olmayan kim varsa onu yıpratma girişimidir.

Alman Basınının Prof. Dr. Ahmet Ünalan ve DİTİB Hakkında ki İftiraları Nelerdir?

BİLD Gazetesi;  Laschet, İslamcıları neden bakanlığa alıyorsun?” diye başlık attı.

Die Welt Gazetesi ; Almanya Federal Meclisi’nde Yeşiller Partisi milletvekili olarak görev yapan Cem Özdemir ile yaptığı söyleşiden DİTİB’i komisyona almak Erdoğan’ı okullara sokmaktır.’ demecini manşet yaptı.

Welt am Sonntag Gazetesi; “Almanya’da Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Eğitim Bakanlığı, yerel hükumete on yıldan fazla bir süredir İslami konularda danışmanlık yapan Türk asıllı bir siyaset bilimcinin sözleşmesini feshetti. Akademisyen kamuoyuna kendisini “Prof. Dr.” unvanıyla tanıtarak, Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler ve İslami din eğitimi gibi konularda etkinliklerde konuşmalar yaptı ve düzenli olarak medyaya röportajlar verdi. Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi, danışmanın 2009 yılında bakanlığa başvururken verdiği bilgilerin doğru olup olmadığı konusunda şüpheler olduğunu söylüyor. Danışmanın Milli Eğitim Bakanlığına sunduğu tez belgesinin gerçek ve orijinal olup olmadığı kontrol ediliyor. Konrad Adenauer Vakfından aldığı iddia edilen bir doktora bursu ve bir antolojide yayınlanan bir yayının da yanlış beyanlar olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, akademisyenin gerçekten bir profesörlüğe sahip olup olmadığı da şüphelidir.”

Protestan Haber Ajansı (EPD); Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet:“Almanya’daki Türklere dini hizmet vermek için kurulan DİTİB’in son dönemde siyasileşmesinden endişe duyuyorum. “On yıllar önce o dönem Kemalist-laik Türkiye’den gelen misafir işçiler için Ankara’dan büyük paralar alarak dini hizmet veren DİTİB’in yaptıklarının takdir edilmesi gerekmektedir.”Ancak Türkiye’deki son gelişmeler ışığında bu faaliyetler, Alman devletinin kabul edemeyeceği siyasi bir boyut kazandı. İnsanlar hakkında camilerde casusluk yapılmasına ya da DİTİB’in Türk seçim kampanyalarında parti politikalarına hizmet etmesine tolerans gösterilemez” demecini yayınladı.

Prof. Dr. Ahmet Ünalan’ın İftiralara Cevabı Ne Oldu?

Prof. Dr. Ahmet Ünalan

Prof. Dr. Ahmet Ünalan hakkında ki mesnetsiz iddialar hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“KRV Eğitim Bakanlığı ile danışmanlık ilişkimi, 4 Haziran’da istifa dilekçemle bitirdim. Bakanlığın benimle iş ilişkisini sonlandırması iması gerçeği yansıtmamaktadır. ‘Die Welt’ gazetesinin iddiaları doğru değildir, mesnetsiz, kanıtsız ve yanlıdır. Bu konuda ‘Die Welt’ gazetesine karşı başlattığım hukuki süreç devam edecektir.

Asılsız iddiaların araştırılması, hukuki sürecin başlamasıyla özellikle benim tarafımdan önerildi ve istendi. Üniversite içi Türkiye ve Türk karşıtı bir grubun ‘Die Welt’ gazetesine tahrif edilmiş bilgiler sunduğunu, yıpratılma ve itibarsızlaştırma operasyonuna katkı sağladığını biliyoruz. İnandığımız demokratik değerler uğruna hukuk çerçevesinde mücadele edeceğiz.”

Ünalan, Türk toplumunun Türk ve Alman kimliğiyle barışık bir kolektif kimlik geliştireceğine işaret ederek “Bu manada, Türkçe ve din derslerinin önemi büyüktür. Bunun için her ne kadar malum çevreleri rahatsız etse de benim ve sivil toplumun demokratik ve haklı mücadelesi devam edecektir.” 

www.arti49.com

Prof. Dr. Ahmet Ünalan Hakkında ki İftiralara Türk Toplumunun Cevabı Ne Oldu?

Ahmet Ünalan ve NRW Eyalet Hükumetini karalama amaçlı haberler için Duisburg Veliler Derneği (Duisburger Eltern Verein e. V.)‘nin öncülüğünde karşı kampanya başlatıldı.

Almanya Türkiye Aile Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr.Ali SAK bahse konu olan durum hakkında yaptığı açıklamada şöyle dedi;

“Değerli Bilim İnsanlarımıza Sahip Çıkıyoruz”Dr. Ahmet Ünalan Duisburg-Essen Üniversitesi öğretim görevlisi ve uzun yıllardır Kuzey Ren Vestfalya eyalet hükumeti eğitim danışmanı olarak görevdedir. Dr. Ünalan akademide ve bürokraside sözü geçen, özellikle de Türkçe dersleri, din dersleri Türkiye Avrupa ilişkileri konularında etkin ve saygın bir bilim insanıdır. Bu özellikleriyle hem Türk toplumu, hem de Alman toplumunun, özellikle de eğitim camiasının takdirini kazanmıştır. Dr. Ünalan analizleriyle ve bilimsel angajmanıyla özellikle Türkiye ve Almanya ilişkilerinde tarafsız – nesnel, barışçıl ve uzlaşıcı bir tavır ortaya koymaktadır.

Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemektedir – bu yönde fazla sayıda söyleşi ve makalesi vardır. Dr. Ünalan açıkça ve net olarak, hiç bir Türk kökenli siyasetçinin yapmadığı veya yapamadığı kadar Türkçe derslerinin okullarda yaygınlaştırılması konusunda tavır sergilemekte ve İslam dininin kamu tüzel kişiliği olarak tanınması için pozisyon almaktadır. Bu özelliği ile Türk toplumunun çok farklı kesimlerinde saygınlık kazanmıştır. Dr. Ünalan’ın Türk Toplumunun çeşitli kesimlerini bir araya getirme ve Türk – Alman toplumlarını ortak kazanımlar ve hedefler doğrultusunda birleştirme özelliği belirgindir.

Ancak tam da bu özelliği ile Alman medyasının bir bölümü ve Almanya’da faal olan bazı Türkiye karşıtı çevrelerinin hedefi haline gelmiştir.Aynı çevreler 26 Eylül 2021 tarihinde yapılacak olan Almanya Genel Seçimlerinde Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı ve CDU Genel Başkanı Armin Laschet’i eleştirmekte, Laschet’i “Türk Armin” olarak aşağılamaktadır. Armin Laschet KRV eyaletinde uzun süre uyumdan sorumlu bakanlık ve şu an ise Eyalet Başbakanı ve önümüzdeki seçimde ise en şanslı şansölye adayıdır. Açık ve net olarak söyleyebiliriz CDU içindeki mevcut siyasetçilerle kıyasla Laschet “Türkiye dostu” bir siyasetçidir.

Armin Laschet başkanlığındaki eyalet hükumeti 17 Mayıs 2021 tarihinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği – DİTİB’i İslam din dersi komisyonuna tekrar alınması doğrultusunda karar almıştır. Die Welt Gazetesinin dahil olduğu Springer Yayın Grubu ekseninde seçim sürecinde Welt Laschet’e ağır eleştiriler yöneltmekte, fazlasıyla Türkiye yanlısı olduğunu vurgulamaktadır. Örneğin İslam din dersi komisyonuna DİTİB ve İslam Konseyinin alınmasına BİLD “Laschet, İslamcıları neden bakanlığa alıyorsun?” diye eleştirmiştir. Laschet’e açıkça Türklere ve Müslümanlara taviz veren siyasetçi imgesi yakıştırılmaktadır.

Tam da bu doğrultuda 28 Mayıs 2021 tarihinde Die Welt gazetesi İslam Din Dersi komisyonuna DİTİB’in dahil edilmesi vesilesiyle bu doğrultuda haber düşmüştür: https://www.welt.de/…/NRW-Der-heisse-Draht-des….Habere göre Dr. Ahmet Ünalan’ın hükumetin danışmanı olarak bu karada etkin olduğu söylenmiş, Ünalan’ın bir ayağının Türk konsolosluklarında, diğer ayağının bakanlıklarda olduğu ima edilmiştir. Peki şaşırdık mı?Malum daha önceleri de Die WELT gazetesi benzer şekilde, örneğin 2013 de konsoloslukların dağıtmış olduğu “Türkçe ve Türk Kültürü” kitaplarıyla ilgili bir takım Türkiye karşıtı grupların da etkisinde kalarak gerçekleri çarpıtarak kamuoyunu şaşırtmıştı.

Yine aynı çizgide ve aynı kesimin etkisiyle 2017 yılında Türk Konsolosluklarını “velileri ve öğretmenleri ispiyonculuk yapmalarını teşvik ediyorlar” diye suçlamışlardı. Her iki olayda da olayların çarpıtıldığı ortaya çıkmış iddiaların büyük ölçüde asılsız olduğu bilim insanları tarafından da onaylanmıştı.Birilerinin hedefi açıktır. Hedef Ahmet Ünalan değildir. Hedef Türklerin yanında olan, Türkiye karşıtı olmayan kim varsa onu yıpratma girişimidir.Bu bakımdan Türklerin, Türk dostu Almanların ve STK’ların tavrı çok önemlidir. Gün değerlerimize ve bu değerlere sahip çıkan kanaat önderlerine, bilim insanlarımıza, siyasetçilerimize sahip çıkma günüdür. Dr. Ahmet Ünalan gibi nadir yetişen, uzlaştırıcı, barışçıl, akılcı ve her iki toplum için de kazanç olan insanların yanında olmalıyız ve bu bağlamda Armin Laschet’e, Eğitim ve Okul Bakanlığına ve Duisburg-Essen Üniversitesine birer yazı yazarak “Değerlerimizi Savunanların Arkasındayız” sahip çıkmalıyız.

Föderation Der Türkischen Elternvereine in Deutschland -Föted e.V. Facebook Sayfası

Prof. Dr. Ahmet Ünalan’a yönelik karalama kampanyasına karşı açılan aşağıdaki online imza kampanyalarına katılarak destek olalım:

https://www.change.org/p/deutscher-journalistenverband-grunds%C3%A4tze-des-pressekodex-einhalten-diffarmierungen-verhindern?fbclid=IwAR0garml-WIHbdxOpFkjh97XvrVTYVBg-NEN6wrwE63C_85UIxooNys-LFQ

https://www.change.org/p/axel-springer-se-diffarmierungstoppen-solidarit%C3%A4t-mit-der-landesregierung-nrw-und-dr-ahmet-%C3%BCnalan-694a842d-c53a-4cf9-95a8-a8d675f649c2?fbclid=IwAR1-9oJnfPdVYiEldGaV2Dv6F3ZQe0ufGmc7zO166Ht4qeTEKIJm7U-RosQ

Müellifi Ömer AŞCI

© Copyright www.usaktayiz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları www.usaktayiz.com.tr‘a aittir.

www.usaktayiz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır.Bunlar www.usaktayiz.com ‘un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.

İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.usaktayiz.com ‘daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.usaktayiz.com ‘da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir.

Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Yorumlar

OMER Kaya

Ahmet’e haksızlık etmeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.